Światowy Dzień Walki z AIDS

Na świecie żyje z HIV ponad  36 mln osób. W Polsce, po ponad trzydziestu latach od wykrycia pierwszego zakażenia (1985 r.), żyje ok. 23 tys. osób z HIV.
Światowy Dzień Walki z AIDS, obchodzony 1 grudnia, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS.
Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Epidemia HIV to problem wciąż aktualny.

Tegoroczne hasło kampanii społecznej brzmi: Mam czas rozmawiać (https://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl/)

Najlepszą profilaktyką jest edukacja.

A w tym mamy swój udział. Wiktoria Dubas, uczennica kl. III c w Powiatowym Konkursie Wiedzy o HIV/AIDS zajęła II miejsce, a Liwia Słabikowska, uczennica kl. VIII b miejsce III.

Gratulujemy!!!

Rozdanie nagród w konkursie, który zorganizowany został pod patronatem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie, towarzyszyło spotkanie z kierownikiem poradni MONAR oraz montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych.

Anna Sitek, pedagog szkolny