2018/2019

serca

      KLUB MŁODEGO WOLONTARIUSZA

   Ludzie, to anioły z jednym  skrzydłem, dlatego, aby się wznieść musimy   trzymać się  razem.

Maria Konopnicka

Rok szkolny 2018-19 to kolejny rok działalności Klubu Młodego Wolontariusza. 
Do Klubu zgłaszają się uczniowie, którzy mają otwarte serca i chcą pomagać innym.
Opiekunem Klubu jest pani Anna Sitek, pedagog szkolny.

ZAPRASZAMY UCZNIÓW I RODZICÓW DO WSPÓŁPRACY!

Idea wolontariatu jest jedną z najpiękniejszych,
jakimi może kierować się człowiek w spotkaniu z innymi.
W roku szkolnym 2017/18 członkowie Klubu Młodego Wolontariusza w SP 7
dobrowolnie, z potrzeby serca włączali się w dziesiątki akcji
i przedsięwzięć, za co im serdecznie dziękuję!

                                                                                                                                      Anna Sitek, opiekun KMW


ROK SZKOLNY 2018/19Pola Nadziei

Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Częstochowie, jak co roku, włączyli się w Kampanię Pola Nadziei, organizowaną przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Jednym z działań byłą zbiórka publiczna do puszek przed kościołami Archidiecezji Częstochowskiej na rzecz ww. Stowarzyszenia. W dniu 2 czerwca 2019 r. uczniowie, pod opieką pani Katarzyny Sobieraj, pani Barbary Ulewicz, pani Anny Sitek kwestowali przed kościołem parafialnym św. Melchiora Grodzieckiego.

 

 


Wiosenne spotkania

W dniu 27 maja wolontariusze odwiedzili dorosłe osoby z niepełnosprawnościami, które przebywają w placówce BETEL i… zaprosili je na wiosenny spacer. Uczniowie po raz kolejny wykazali się ogromną inwencją – stworzyli grę terenową (przemieszczając się częstochowskimi ulicami pensjonariusze poznawali historię wiewiórki Weroniki), zaprosili do wspólnej zabawy w podjasnogórskim parku, zaprosili do skosztowania przepysznych ciastek przygotowanych przez mamę jeden z wolontariuszek.

Wszystko było słoneczne, pogodne i wyjątkowe!

Anna Sitek – opiekun KMW


Częstochowski Everest

W dniu 31 maja wzięliśmy udział w kolejnej odsłonie Częstochowskiego Everestu, czyli działania mającego na celu aktywizację osób z niepełnosprawnościami. W tym roku gościem specjalnym był Piotr Swend, aktor występujący w telenoweli „Klan”.

Anna Sitek – opiekun KMW


Kiermasz Rozmaitości

W dniach 27-28 maja odbył się w naszej szkole Kiermasz Rozmaitości, czyli akcja charytatywna na rzecz uczennicy naszej szkoły, która wraz z mamą stały się ofiarami wypadku na drodze, w pobliżu miejsca zamieszkania. Konsekwencje zdrowotne dla mamy są bardzo poważne, być może nieodwracalne, wymagające długiego leczenia i rehabilitacji.

Rodzice klasy I, Klub Młodego Wolontariusza włączyli się do akcji pod egidą Fundacji na Rzecz Poszkodowanych w Wypadkach „NIEMÓWNIE”.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom, Nauczycielom oraz Uczniom, którzy okazali swą życzliwość i hojność!


Wolontariat koleżeński

W dniu 7 maja miało miejsce spotkanie wolontariuszy z panią Gabrielą Dorożyńską, koordynatorem programu SPOZA, będącego programem wsparcia rówieśniczego dla młodzieży i dorosłych z autyzmem, zespołem Aspergera oraz niepełnosprawnością sprzężoną. Organizatorem programu jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem w Częstochowie. Rolą wolontariuszy jest nawiązanie koleżeńskich relacji z osobami z niepełnosprawnościami, z osobami, które takich relacji w sposób naturalny nie potrafią nawiązać.

Wolontariuszki z naszej szkoły, po przeszkoleniu, będą przez okres 8-10 miesięcy samodzielnie realizowały zadania wynikające z ww. programu.

Jestem dumna, że wśród członków Klubu Młodego Wolontariusza znalazła się dziesięcioosobowa grupa uczennic, które podejmą to wyjątkowe, po raz pierwszy realizowane w Częstochowie, wyzwanie!

Anna Sitek – opiekun KMW

 


Świąteczna zbiórka żywności

W dniu 5 kwietnia włączyliśmy się w akcję charytatywną „Świąteczna zbiórka żywności”, organizowanej przez Fundację „Oczami Brata”, w markecie Lidl przy ul. Ambulatoryjnej


Wiosna – ach, to ty!

W dniu 29 marca 2019 r. gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 23. Tematem przewodnim spotkania były pierwiosnki, przylaszczki, tulipany, żonkile…
Wiele radości sprawiło nam wspólne malowanie wiosennych kwiatów, przygotowanie wielkanocnych kart świątecznych oraz udział w konkursie pn. „Wiosna – ach, to ty!”.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Tolerancja dla niepełnosprawności”.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji

Anna Sitek – opiekun KMW


Poszerzamy swoją wiedzę o wolontariacie

W dniu 20 marca 2019 r. odbył się Konkurs Wiedzy o Wolontariacie zorganizowany przez Zespół Szkół im. W. Szymborskiej w Częstochowie. Klub Młodego Wolontariusza przy SP nr 7 reprezentowali: Wikotria Dubas, Zuzanna Knysak, Karolina Maźnik, Marta Kielan, Julia Mrożek, Katarzyna Kloczkowska, Oliwia Kurpios, Sandra Olejniczak, Natalia Wójtowicz, Natalia Mróz, Magdalena Walasek, Dawid Ściebura.

Sandra Olejniczak, uczennica kl. III a zajęła III miejsce.

Serdecznie gratulujemy!!!

Anna Sitek – opiekun Klubu Młodego Wolontariusza


Wspólna zabawa najlepszym prezentem

20 marca wolontariuszki z klas III G i VIII odwiedziły pacjentów Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego prowadzonego przez Stowarzyszenie „Z ufnością w Trzecie Tysiąclecie” mieszczącego się przy ul. Michałowskiego. Celem wizyty była wspólna zabawa z dziećmi będącymi pacjentami ośrodka. W tej wyjątkowej roli sprawdziły się wspaniale!

Anna Sitek – opiekun KMW


Tolerancja dla niepełnosprawności

W dniu 18 marca 2019 r. gościliśmy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej w Częstochowie. Uczniowie klasy III d wraz z koleżankami i kolegami z powyższej szkoły wzięli udział w spartakiadzie „Wygrajmy razem”, zorganizowanej w ramach Projektu „Tolerancja dla niepełnosprawności”.

Organizatorów imprezy zachwyciła wzajemna otwartość, życzliwość, kultura bycia i… umiejętność wspólnej zabawy! Brawo 🙂

Anna Sitek, Żaneta Trąbczyńska


Pomagamy podopiecznym Fundacji „Oczami Brata”

W dniu 9 marca 2019 r. w markecie Tesco przy ul. Drogowców zbieraliśmy datki na rzecz akcji „Razem z nami ZBUDUJ DOM Oczami Brata”, który będzie przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, którzy ze względu na swoją niepełnosprawność oraz wiek rodziców i opiekunów nie są w stanie samodzielnie zamieszkać we własnym mieszkaniu.

Folder – Fundacja „Oczami Brata”

Anna Sitek, Barbara Ulewicz


Pomoc dla zwierząt

Wszystko zaczęło się od wizyty Zuzi Sztacherskiej, uczennicy klasy IV b w Schronisku dla bezdomnych zwierząt przy ul. Gilowej. Zobaczyła tam bardzo dużego i bardzo smutnego psa. Postanowiła coś zrobić dla zwierząt przebywających w tym schronisku. Wraz z koleżankami z klasy: Zuzią Tomzą, Emilką Wójcik, Kają Dudkowską zorganizowały zbiórkę rzeczy i karmy dla psów i kotów. Zachęciły do pomocy rodziców i uczniów klas czwartych i piątych. Apel o pomoc nie pozostał bez echa. Po raz kolejny społeczność naszej szkoły okazała wielką życzliwość i hojność.

W dniu 7 marca 2019 r. uczennice przekazały dary pracownikom schroniska. Dziewczynki z przejęciem słuchały opowieści o losach zwierząt korzystających z opieki w schronisku.

Zuzi Sztacherskiej, Zuzi Tomzie, Emilce Wójcik, Kai Dudkowskiej,
ich wychowawczyni pani Oli Wróblewskiej oraz wszystkim darczyńcom
składam serdeczne podziękowania.
Anna Sitek, opiekun Klubu Młodego Wolontariusza

Zachęcam do obejrzenia fotorelacji


27 Finał
WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
w SP 7

Wszystkim uczniom, rodzicom, dyrekcji, nauczycielom
oraz pozostałym pracownikom szkoły
serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji na rzecz WOŚP.
Bardzo dziękujemy
za przepyszne ciasta, udział w aukcji gadżetów z logo WOŚP, datki do puszki i… wspólną zabawę podczas przerw!!!
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji

Członkowie Klubu Młodego Wolontariusza oraz SU

Od środy do piątku (9 – 11.01.19 r.) było to, jak co roku, nie tylko zbieranie datków, ale i wspólna, kreatywna zabawa. Obdarzaliśmy się uśmiechem i życzliwością. Jak widać w fotorelacji potrafimy być razem, bawić i cieszyć się, dać przestrzeń dla tych, którzy chcą i wspierają WOPŚ oraz dla tych, którzy nie mają takiej potrzeby. Niestety, niedzielny Finał WOŚP (13.01.19 r.) oraz kolejne dni przyniosły inne emocje – pogrążyliśmy się w smutku i żałobie po zabójstwie śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.


Zimowe nastroje w BETEL

W dniu 18 grudnia 2018 r. wolontariusze zawitali do Ośrodka Dziennego Pobytu dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Wiersze i kolędy w wykonaniu wolontariuszy wprowadziły wszystkich w ten wyjątkowy, świąteczny czas. A wspólne rozwiązywanie zimowych zagadek, warsztaty plastyczne poprowadzone przez uczniów oraz uśmiech i życzliwość, to sposób na mile spędzony czas.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Tolerancja dla niepełnosprawności”.
Uczniom, za ich zaangażowanie i jak zawsze wielkie serce – bardzo dziękuję!

Fotorelacja z wydarzenia

   Anna Sitek – opiekun Klubu Młodego Wolontariusza


Świąteczna zbiórka żywności

1 grudnia 2018 r.

Jak co roku, w okresie przedświątecznym, wzięliśmy udział w akcji charytatywnej „Świąteczna zbiórka żywności” organizowanej przez Bank Żywności. Dary klientów marketu LIDL przy ul. Ambulatoryjnej trafią do podopiecznych Fundacji „Oczami Brata”.

Anna Sitek – opiekun KMW


Pomagamy podopiecznym Fundacji „Promień Nadziei”

W dniu 30 listopada 2018 r. w markecie Auchan przy ul. Focha zbieraliśmy datki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci z niepełnosprawnościami pozostającymi pod opieką fundacji.

Anna Sitek, Barbara Ulewicz


21 listopada – Światowy Dzień Życzliwości

Idea świętowania dnia życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków – jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem –ustanowiono World Hello Day. Na świętowanie wyznaczono 21 listopada. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław.

Celem akcji jest promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach. Aby włączyć się w obchody święta wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. To apel przeciwko smutnej i szarej rzeczywistości. Mamy na to wpływ, możemy to zmienić!

W tym roku hasłem wiodącym wydarzenia jest „Życzliwość podaj dalej!”. To słowa zachęty do dzielenia się życzliwością, do wzajemnego okazywania jej i niesienia pomocy
w przekonaniu, że dobro wraca. Obdarowując zwiększamy prawdopodobieństwo bycia obdarowanym!

W naszej szkole Dzień Życzliwości obchodzimy po raz ósmy. W tym roku świętowaliśmy poprzez kolorowanie Łąki Życzliwości i ŻYCZliwych serduszek. Nie zabrakło tańców integracyjnych (uczniowie klas I zachęcili do wspólnej zabawy uczniów klasy IV b) i zabaw animacyjnych (magiczna moc kolorowej chusty i tym razem zadziałała). Każda klasa przygotowała jedną literkę do hasła: Dzień Życzliwości (kreatywność uczniów „Siódemki” nie zna granic!). Większość klas wzięła udział w konkursie „Życzliwość – podaj dalej!” na najsympatyczniejsze życzliwe hasło. A każdy, kto włączył się do wspólnej zabawy został obdarowany cukierkiem i losował zakładkę do książki z miłymi słowami 🙂

Obchody zakończyliśmy happeningiem w dzielnicy Raków dzieląc się uśmiechem i uprzejmością z mieszkańcami naszej dzielnicy.

Życzliwość podaj dalej!

Zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/1KphX0gRs6YX9I18I6czu2JJdLQcOcery?usp=sharing


Tolerancja dla niepełnosprawności

W dniu 16 listopada 2018 r. byliśmy uczestnikami zajęć w Szkole Nr 23 im. Janusza  Korczaka przy ul. Legionów w Częstochowie. Na początku spotkaliśmy się z panią psycholog, która opowiedziała nam o uczniach szkoły specjalnej. Są nimi m.in. autystycy. Informacje, jakie nam przekazała, pozwoliły na zrozumienie, na czym polega „specjalność” w odbiorze świata przez ludzi ze spektrum autyzmu. Następnie, wspólnie z uczniami SP 23, uczestniczyliśmy w zajęciach nt. „Co to jest piramida zdrowia?”.

Okazało się, że praca w grupach, możliwość współpracy, pomocy i towarzyszenia w radzeniu sobie z zadaniami, przyniosła świetny efekt.

Anna Sitek – opiekun KMW


Tolerancja dla niepełnosprawności

Spotkanie z panią Hanną Pasterny, podróżniczką, autorką książek podróżniczych
14 listopada 2018 r.

Spotkanie z panią Hanną Pasterny, to kolejna odsłona oswajania świata ludzi z niepełnosprawnościami. Pani Hanna jest osobą niewidomą od urodzenia., której pasją jest podróżowanie. Swoje przygody, odbiór świata bez możliwości widzenia (według różnych badań, wzrok dostarcza 80–92% informacji o otoczeniu) opisuje w książkach., których jest autorką.

Podczas spotkania to, co widzieliśmy, usłyszeliśmy, poczuliśmy to energia, ciekawość świata, poczucie humoru tej wyjątkowej osoby. Dopiero potem zrodziła się refleksja – pani Hanna jest niewidoma. Podróżniczka, logoterapeutka w jednej osobie, wielokrotnie podkreślała znaczenie w Jej życiu ludzi, którzy widzą, począwszy od przygodnych znajomych na ulicy, lotnisku po przyjaciół.

Dla nas było to kolejne doświadczenie, które przybliżało tajemnice ludzi z niepełnosprawnością.

Spotkanie odbyło się w wyjątkowym miejscu – w klubokawiarni Alternatywa 21 przy ul. Mielczarskiego, prowadzonej przez ludzi z niepełnosprawnościami.

Anna Sitek – opiekun KMW

 


Szanowni Rodzice i Uczniowie!

Bardzo serdecznie dziękujemy za dary i wsparcie:

  • Akcji charytatywnej dla Polaków mieszkających na Kresach, która polegała na zbiórce artykułów żywnościowych, słodyczy oraz artykułów szkolnych, które będą przekazane polskim dzieciom na Litwie, Białorusi i Ukrainie.
  • Akcji charytatywnej „Zupka dla malucha” na rzecz dzieci przebywających w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym przy ul. Michałowskiego 30, prowadzonym przez Stowarzyszenie Pielęgniarsko-Opiekuńcze „Z ufnością w Trzecie Tysiąclecie”, polegająca na zbiórce zupek, deserków, kaszek oraz kosmetyków dla dzieci do lat trzech.
  • Akcji charytatywnej ph. „Mikołajowy Ratownik” na rzecz małych pacjentów częstochowskich szpitali, której organizatorem jest Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie RESCUE TEAM
  • Akcji charytatywnej na rzecz częstochowskiego Hospicjum przy ul. Krakowskiej, polegającym na zakupie cebulek żonkili, ołówków i długopisów z napisem „Pola Nadziei”. Zakupione przez Państwa cebulki żonkili 15 listopada zostały wsadzone przez wolontariuszy na naszym Polu Nadziei, czyli na rabacie przed głównym wejściem szkoły.

Raz jeszcze wszystkim darczyńcom z całego serca dziękujemy!

Dyrekcja i Nauczyciele
oraz Członkowie Klubu Młodego Wolontariusza


Tolerancja dla niepełnosprawności

W dniu 29 października 2018 r. uczennice działające w Klubie Młodego Wolontariusza wzięły udział w warsztatach plastycznych dla osób  z niepełnosprawnościami w Zespole Szkół przy ul Krótkiej. Służyły swoją pomocą młodzieży i dorosłym z niepełnosprawnościami, z różnych ośrodków i szkół, przy tworzeniu prac plastycznych nt. 100 lat Niepodległej oraz Cudowny ptak.
Jak zawsze wykazały się kreatywnością, zaangażowaniem, ale przede wszystkim wielkim taktem i umiejętnością wspierania 🙂
Jednocześnie miały okazję zobaczyć przepiękne prace w ramach XIX Wystawy Piękna.

Anna Sitek – opiekun KMW


Pomagamy podopiecznym Fundacji „Promień Nadziei”

W dniu 12 października w markecie SIMPLY zbieraliśmy datki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci z niepełnosprawnościami pozostającymi pod opieką fundacji.

Anna Sitek, Barbara Ulewicz


Czytaj 🙂

Rok szkolny 2018/19 rozpoczęliśmy od udziału w nowej dla nas formie wolontariatu – w wolontariacie kulturalnym.
Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj” (ósma edycja) rozpoczął się 24 września 2018 r. od flash mobu „Słowa malowane”, w którym, jako wolontariusze, wzięliśmy udział. Na „Bieganie” malowaliśmy na dłoniach przechodniów literki, rozdawaliśmy zakładki do książek, foldery z programem festiwalu po to, by wspólnie zamanifestować radość, jaką daje czytanie.

http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/51,48725,23963143.html?i=10


Komentarze są wyłączone.