Klub Młodego Wolontariusza 2020/2021

 

Ludzie, to anioły z jednym skrzydłem, dlatego,
aby się wznieść musimy trzymać się razem.

Maria Konopnicka

 

 

Rok szkolny 2020 -21, to kolejny rok działalności Klubu Młodego Wolontariusza.
Do Klubu zgłaszają się uczniowie, którzy mają otwarte serca i chcą pomagać innym.
Opiekunem Klubu jest pani Anna Sitek, pedagog szkolny.

ZAPRASZAMY UCZNIÓW I RODZICÓW DO WSPÓŁPRACY!Podsumowanie działalności Klubu Młodego Wolontariusza w r. szk. 2020/2021

W dniu 8 czerwca 2021 miało miejsce podsumowanie innowacji pedagogicznej Dzielimy się e-MOCjami, czyli zadań zrealizowanych przez wolontariuszy w okresie nauczania zdalnego w tym roku szkolnym. W spotkaniu wzięła udział pani dyrektor J. Ziółkowska-Nowak.

Mimo ograniczenia możliwości działania z powodu pandemii wolontariuszom udało się być aktywnymi. Ten czas wykorzystali na rozwój osobisty, poznanie i doskonalenie umiejętności niezbędnych w pracy wolontariusza, poznanie różnych niepełnosprawności (m.in. Zespół Downa, zaburzenia ze spektrum autyzmu) oraz różnych form wolontariatu. Spotykali się (on-line) z ekspertami, czyli specjalistami pracującymi na co dzień z osobami z niepełnosprawnościami. Wreszcie włączali się w akcje i kampanie, konkursy, dzięki którym mieli możliwość wyrażenia swej solidarności z dziećmi i dorosłymi z niepełnosprawnościami.

„Dla mnie udział w tych zajęciach była to jedna z najlepszych rzeczy.” – są to słowa jednej z wolontariuszek, udzielającej informacji zwrotnej nt. innowacji.

Dla mnie, jako opiekuna tak wspaniałych, wrażliwych, odpowiedzialnych, kreatywnych młodych ludzi, również 🙂

Anna Sitek – opiekun Klubu Młodego Wolontariusza


Członkowie Klubu Młodego Wolontariusza w kwietniu zapalili się na niebiesko

Link do prezentacji


Żonkilowe Pole Nadziei

 

Link do prezentacji


Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa


Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
serdecznie dziękuje za udział w nietypowym 29. Finale WOŚP
Wsparliśmy WOŚP kwotą 1147.80 zł!!!

A Emilia Wójcik, ucz. kl. VI c znalazła się w gonie dziesięciu wyróżnionych w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Portret Jurka Owsiaka”.

Emilko, gratulujemy!!!


WOŚP w Siódemce

WOŚP w Siódemce – prezentacja


WOŚP 2021

29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami! W obliczu koronawirusa będzie on, niestety, wyglądał inaczej niż zazwyczaj.
Częstochowski Sztab WOŚP zaprasza do udziału w konkursie plastycznym Portret Jurka Owsiaka.

Szczegóły w załączniku.


Razem na Święta

Kochani Wolontariusze,

przed nami czas, kiedy ciepło, radość, bliskość i nadzieja nabierają szczególnego znaczenia. W tym trudnym okresie – stan epidemii trwa, mają tym większą wartość.
Pamiętacie ubiegły rok, kiedy przygotowywaliśmy się do spotkania z pensjonariuszami Betel? Była to wielka radość i przemiłe przeżycie dla wszystkich.
W tym roku ze względu na stan epidemii i reżim sanitarny nasze działania są ograniczone, ale tym bardziej ważne są drobne gesty życzliwości. Dlatego serdecznie zachęcam Was do:

  • wykonania kartek z życzeniami świątecznymi i przekazanie ich swoim sąsiadom, być może samotnym, rzadko opuszczającym swoje mieszkanie (poprzez wrzucenie ich do skrzynek pocztowych),
  • samodzielne przygotowanie ozdób świątecznych dla najbliższych, zwłaszcza dla dziadków 🙂
  • samodzielne przygotowanie ozdób świątecznych i zawieszenie ich na choince stojącej na Placu Orląt Lwowskich po 12.2020r.,
  • przekazanie darów do schroniska dla zwierząt, wrzucając do przygotowanego pojemnika przed budynkiem SP 7 w dniach 7-18 grudnia 2020 w godz. 10.00-15.00.

Poproście o pomoc dorosłych! Ze względu na stan epidemii wszystkie działania powinny mieć bezpieczny i odpowiedzialny charakter. Ważne jest zachowanie dystansu społecznego oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi sanitarnymi, dlatego przynajmniej w ten sposób okażmy życzliwość i bliskość, z nadzieją na lepsze jutro.

Serdecznie zachęcam Was do włączenia się w tę akcję!

                                                                                                          Anna Sitek, opiekun KMW


Kochaj – nie bij

Wolontariusz = empatia


Pole Nadziei (prezentacja multimedialna)

KAMPANIA Pola Nadziei 2020-2021 I etap.pptx


Święty Mikołaj na Kresach

Drodzy Rodzice i Uczniowie!

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w akcję charytatywną Święty Mikołaj na Kresach. Dzięki Państwa hojności udało się zebrać kilka kartonów słodyczy i zabawek. To wspaniałe i niesamowite! Okazuje się, że w naszej szkole, w dobie, kiedy najważniejsza jest troska o siebie i najbliższych, dzielenie się z potrzebującymi jest nadal ważną wartością.

Za każdy dar serdecznie dziękujemy!
Klub Młodego Wolontariusza


Innowacja pedagogiczna „Dzielimy się e-MOCjami” (w ramach działalności Klubu Młodego Wolontariusza)        

Wprowadzenie innowacji wypływa z potrzeby dostosowania działalności Klubu Młodego Wolontariusza do nowej sytuacji (praca szkoły w reżimie sanitarnym w związku z epidemią COVID-19), z wykorzystaniem nowych metod i form pracy z uczniem w obszarze pracy wychowawczej.

Adresatami innowacji są członkowie Klubu Młodego Wolontariusza, działającego przy Szkole Podstawowej nr 7 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Częstochowie. Czas realizacji innowacji obejmuje okres od września 2020 r. do maja 2021 r. (z możliwością przedłużenia, np. ze względu na ewentualne przejście na zdalne nauczanie). Autorkami i realizatorkami innowacji są: Anna Sitek oraz Beata Jarzębowska.

Zajęcia odbywać się będą w ramach dodatkowych zajęć edukacyjnych.

Głównym celem innowacji jest szerzenie idei wolontariatu w szczególnym czasie epidemii COVID-19, z wykorzystaniem metod aktywizujących, kontaktu on-line oraz zachęcanie i motywowanie uczniów do zaangażowania na rzecz innych, mimo reżimu sanitarnego.

Zajęcia w ramach  innowacji to:

  • Zajęcia psychoedukacyjne doskonalące u wolontariuszy umiejętności i poczucie kompetencji w zakresie funkcjonowania społecznego, interpersonalnego i intrapersonalnego (możliwe do realizacji również w czasie nauczania na odległość),
  • Zajęcia kolejne/równoległe, to zajęcia, podczas których wolontariusze przygotują nagranie bajki „Królewna Śnieżka”, przygotują gry i zabawy, które będą mogli zrealizować podopieczni „Betel” (dorośli z niepełnosprawnościami) w ramach terapii zajęciowej, przygotują upominki własnoręcznie wykonane dla osób z niepełnosprawnościami.

Komentarze są wyłączone.