Warsztaty pierwszej pomocy dla klas I-III

Nie ma większej wartości nad ludzkie życie i zdrowie. Umiejętne udzielenie pomocy osobie lub osobom poszkodowanym w jakimś zdarzeniu jest obowiązkiem każdego z nas. Znajomość zasad pierwszej pomocy, odważna postawa i poczucie pewności co do swoich umiejętności to elementy, dzięki którym każdy z nas może kiedyś uratować życie drugiemu człowiekowi. Dlatego tak ważne jest oswajanie z zagadnieniami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz kształtowanie właściwych nawyków już od wczesnych lat szkolnych.

9 kwietnia 2024 r. uczniowie klas I – III uczestniczyli w warsztatach z pierwszej pomocy „Ratowanie na spontanie” zorganizowanych przez IFMSA Poland oddział Śląsk. Zostały one przeprowadzone przez studentkę kierunku lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym Julię Musiał. Spotkanie to obejmowało zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Podczas zajęć uczniowie uczyli się, jak bezpiecznie i skutecznie pomagać osobie poszkodowanej. W czasie szkolenia każdy uczeń miał okazję poćwiczyć na fantomie ustalony schemat udzielania pierwszej pomocy oraz obsługę defibrylatora. Uczniowie dowiedzieli się też, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo poszkodowanego. Podczas ćwiczeń pozycji bocznej ustalonej dzieci uczyły się, jak ułożyć osobę poszkodowaną, by spokojnie doczekać do przyjazdu karetki pogotowia. Wykorzystując manekiny i defibrylatory, uczniowie uczyli się, jak pomóc rannemu, który nie oddycha, opanowywali umiejętności odpowiedniego uciskania klatki piersiowej oraz zapamiętywali tempo i liczbę dokonywanych ucisków.

Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia. Dzięki takim zajęciom uczymy się odpowiedzialności za siebie i innych.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.