Wspomnienie w I rocznicę uroczystości odsłonięcia pamiątkowej płyty poświęconej pamięci Tomasza Mackiewicza

Dwa lata temu, pod koniec stycznia 2018, obiegła świat informacja o bohaterskiej akcji ratunkowej polskich himalaistów, którzy wyruszyli na pomoc Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz podjęli próbę zimowego wejścia na szczyt Nanga Parbat, ośmiotysięcznika w Himalajach. Tomasz Mackiewicz mierzył się z tą górą po raz siódmy. Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz zdobyli szczyt 25 stycznia 2018 r. Tomasz Mackiewicz, wycieńczony, z odmrożeniami nóg, śnieżną ślepotą, niezdolny do dalszej drogi został na zboczu góry, na wysokości 7200 metrów n.p.m. Elisabeth Revol, dzięki pomocy polskich himalaistów zeszła w dół. Przeżyła.
Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ Tomasz Mackiewicz był uczniem naszej szkoły, Szkoły Podstawowej nr 7 w Częstochowie,  a jego koleżanki i koledzy ze szkolnej ławy, mimo upływu lat i różnych dróg życiowych utrzymywali ze sobą kontakt i Ich życzeniem było uczczenie pamięci Tomasza Mackiewicza poprzez zawieszenie tablicy pamiątkowej na murach szkoły, której byli absolwentami. Chcieli, aby pamięć o Nim trwała. Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy odbyła się 30 stycznia 2019 r.
„Człowiek żyje tak długo, jak trwa pamięć o nim…”, dlatego w I rocznicę uroczystości odsłonięcia płyty pamiątkowej poświęconej pamięci Tomasza Mackiewicza, 30 stycznia 2020 r. cała społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 7 wspomina Tomasza Mackiewicza, który pokochał górę Nanga Parbat, spełnił swoje największe marzenie, ale zapłacił za to najwyższą cenę.