Stonoga, Pyton i Krokodyl Dundee, czyli epiSTEMe na Łotwie

Maleńkie łotewskie miasteczko Dundaga ma bogatą i pełną tajemnic historię. Mury średniowiecznego zamku nadal nawiedza duch Jumpravy – zamurowanej żywcem siostry jednego z tutejszych baronów. Na jednym z placów  miasteczka stoi niezwykły pomnik krokodyla. Postawiono go na pamiątkę mieszkańca Dundagi – Arvidsa Blumentalsa, który po wyemigrowaniu do Australii zasłynął jako łowca krokodyli. Był on pierwowzorem bohatera filmu „Krokodyl Dundee”.  W dniach 14 – 18 października szkoła podstawowa w Dundadze była gospodarzem trzeciego spotkania młodzieży z Bułgarii, Łotwy, Estonii i Polski w ramach projektu epiSTEMe.
Zwiedzania miasteczka w międzynarodowych grupach, połączone z wykonywaniem zadań wymagających umiejętności posługiwania się TIK zainaugurowało szereg zajęć, którym uczniowie naszej szkoły dzielnie stawiali czoła. W drugim dniu wizyty zwiedziliśmy Wydział Biologii i Chemii Uniwersytetu w Rydze. Nowocześnie wyposażona uczelnia zorganizowała warsztaty, podczas których uczniowie samodzielnie wykonywali chemiczne eksperymenty. Wielką atrakcją tego dnia okazała się wizyta w „Domu iluzji”, gdzie dla doświadczanych zjawisk trudno było znaleźć racjonalne wyjaśnienia.
Październikowe spotkanie  odbywało się pod hasłem „STEM z komputerami i robotami”, nie zabrakło więc aktywności związanych z programowaniem. Uczniowie wzięli udział w ciekawych zajęciach, gdzie podczas rywalizacji i zabawy zgłębiali tajniki kodowania. W miejscowości Kolka w Centrum Kultury Liwów zmierzyli się z programowaniem w Scratch. Przed jeszcze większym wyzwaniem zostali postawieni na Wydziale Informatyki Uniwersytetu w Ventspils, gdzie wykładowcy uczelni wprowadzili młodzież w tajniki kodowania 3D w Pythonie. Spotkanie z „gadem” pokazało, że do programowania na wyższym poziomie niezbędna jest bardzo dobra znajomość matematyki i fizyki.
Wracając z Ventspils odwiedziliśmy Międzynarodowe Centrum Astronomii Radiowej, którego celem jest prowadzenie obserwacji odległych obiektów pozaziemskich, a także poszukiwanie rozwiązań stosowanych w technologii kosmicznej. To niezwykłe miejsce związane z militarną historią Związku Radzieckiego dostarczyło nam wielu, nie tylko naukowych doznań.
Nie sposób opisać wszystkich wydarzeń i atrakcji, które towarzyszyły uczniom podczas łotewskiego spotkania. Chętnie podzielą się oni z Wami swoimi wrażeniami i opowiedzą o innych, mniej oficjalnych epizodach wizyty.

Certyfikat udziału w Europejskim Tygodniu Kodowania