Bezpieczne wakacje

BEZPIECZNE WAKACJE

BEZPIECZNE WAKACJE

Wakacje to czas odpoczynku, podróży, zabawy, relaksu i nowych wrażeń. Każdy z nas spędza wakacje tak jak lubi. Korzystając z wolnego czasu nie zapominajmy o bezpieczeństwie własnym i naszych bliskich.

Specjaliści Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie przypominają, aby podczas wakacji nie zapominać o bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich.

Każdy z nas spędza wakacje tak jak lubi, dlatego pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas wakacji w górach, nad wodą i w lesie.  Ważne jest uwrażliwienie dzieci/uczniów oraz ich rodziców na mogące pojawić się zagrożenia wynikające ze zbyt długiego przebywania na słońcu, oddalenia się od grupy podczas pieszych wycieczek górskich, zagrożeń wynikających z wchodzenia bez opieki do wody, ale też kąpania się w niedozwolonych miejscach. Pamiętając o bezpieczeństwie zwróćmy uwagę również na zagrożenia mogące pojawić się podczas burzy czy po prostu w domu.

Zadbajmy o jeden z najważniejszych czynników jakim jest więź z rodzicami. Wakacje to czas, który możemy poświęcić na budowanie czy podtrzymywanie relacji z naszymi dziećmi. Jako dorośli bądźmy wzorem dobrych zachowań i źródłem cennych porad
i wskazówek.  Pozostając w relacji z dziećmi czy młodzieżą porozmawiajmy o zagrożeniach, jakie mogą przydarzyć się w czasie letniego pobytu na wakacjach. Przypomnijmy numery telefonów alarmowych, zapoznajmy z międzynarodowym gestem „Pomóż mi” i nauczmy jak reagować w sytuacjach zagrożenia.

Czas wakacji i wypoczynku to czas wielu przyjemnych chwil, które stale uwieczniamy na zdjęciach. Dzielenie się ze znajomymi zdjęciami z wakacji oraz różnych imprez
i spotkań  towarzyskich jest bardzo przyjemne. Pamiętajmy jednak o kilku ważnych zasadach, które zapewnią nie tylko dobrą zabawę, ale i bezpieczeństwo. Zastanówmy się, czy naprawdę musimy utrwalać na zdjęciu lub filmie każde wydarzenie? Może warto po prostu na chwilę pozostać w świecie realnym i wyłączyć się z sieci? Jeśli to nasz pomysł, jako rodziców/opiekunów na temat do rozmowy, to zastanówmy się, czy wszystko nadaje się do publikacji? Zdjęcia z wakacji mają nam przypominać o dobrej zabawie, a nie informować
o każdym naszym kroku i podejmowanych aktywnościach, a tym bardziej być powodem krytyki czy hejtu.

Czas wolny od szkoły, czy pracy to nierzadko czas szukania sobie zajęć. Pamiętajmy
o zachowaniu tzw. higieny cyfrowej. W dogodnym czasie porozmawiajmy z dziećmi
i młodzieżą o zagrożeniach wynikających z nieograniczonego korzystania z internetu. Zwróćmy uwagę, że zjawisko przemocy czy pornografii jest o wiele bardziej niebezpieczne
i dotkliwe w skutkach z powodu swojej niemal nieograniczonej dostępności. Z kolei hejt często doprowadza dzieci do zaburzeń depresyjnychi lękowych, z którymi same nie są w stanie sobie poradzić. Dlatego tak ważna jest więź z rodzicami, którzy nauczą dziecko reagowania na pojawiające się niebezpieczeństwa, ale też w odpowiednim momencie zareagują na zagrożenie.

Letni czas powinien być dla nas inspiracją do wspólnej aktywności i szukania sposobów spędzania czasu wolnego. Obdarzmy nasze dzieci uwagą, spędzajmy czas na odpoczynku, rozmowach, dyskusjach, czy zabawie tak, aby z energią powrócić do codziennych zajęć i wraz z dziećmi rozpocząć nowy rok szkolny w pełni sił i z nowymi pomysłami.

A to kilka najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

Zawsze miej przy sobie numer telefonu do rodziców, ponieważ w razie potrzeby będziesz mógł się z nimi skontaktować.

Miej zapisane w telefonie numery alarmowe, ponieważ wiedza o numerach alarmowych (np. policji, straży pożarnej, pogotowia) jest ważna w nagłych sytuacjach.

Informuj rodziców lub opiekunów o swoich planach. Powiedz im, z kim będziesz, gdzie się wybierasz i kiedy zamierzasz wrócić.

Unikaj rozmów z obcymi, nie bierz od nich jedzenia ani napojów. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Zgłoś rodzicom/opiekunom, jeśli ktoś cię zaczepił. Warto być otwartym i komunikować się z dorosłymi w takich sytuacjach.

Pamiętaj, że zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze podczas wakacji! 😊

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.