232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zbliża się 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W dniu 27 kwietnia  na sali gimnastycznej, w naszej szkole, odbył się apel z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja i innych świąt obchodzonych w maju m.in. święto pracy, święta flagi i dnia zwycięstwa. W akademii wzięła udział cała społeczność szkolna.
Uroczystość poprzedzona była lekcjami historii i zajęciami świetlicowymi przybliżającymi te ważne wydarzenia. Dzieci i młodzież szkolna  przygotowując się do obchodów majowych w świetlicy szkolnej  wykonała kotyliony, flagi  i inne prace, aby podkreślić swój patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny.  Pamiętajmy, wspólnie o godnym obchodzeniu tego święta.
Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku. Wtedy Rzeczpospolita Obojga Narodów była po I rozbiorze. W kraju panował kryzys wewnętrzny. Patrioci, zwolennicy reform, szukali metod obrony państwa przed kolejną klęską.
W latach 1788 – 1792 obradował w Warszawie Sejm Czteroletni określany jako Sejm Wielki. Wprowadził on wiele reform. Najważniejszą reformą Sejmu Wielkiego było uchwalenie Konstytucji 3 maja, nazwaną oficjalnie Ustawą Rządową. Konstytucja 3 maja była pierwszym tego typem dokumentem w Europie, a drugim na świecie po amerykańskiej.

Pamiętajmy również o innych ważnych dniach majowych.
1 maja przypada 19. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej oraz Święto Pracy, które jest obchodzone w wielu państwach świata.
Dzień 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.