Spotkajmy się w chmurach, czyli nauka STEM na wysokim poziomie

W pierwszym tygodniu października, na zaproszenie Sigulda Primary School No1,  grupy młodzieży z Chorwacji, Hiszpanii i Polski udały się na Łotwę, by wspólnie z gospodarzami uczestniczyć w doskonale przygotowanych zajęciach łączących naukę przedmiotów ścisłych z wykorzystaniem technologii informacyjnej. W rozpoczynającym wizytę dniu, po oficjalnym powitaniu gości i przedstawieniu szkół, mieliśmy okazję uczestniczyć w widowisku muzyczno-tanecznym oraz wspólnej nauce narodowego łotewskiego tańca. Tego samego dnia uczniowie brali udział w warsztatach “I love STEM!” oraz zabawie terenowej, podczas której poznawali miasto, rozwijając umiejętności matematyczno-informatyczne.
Kolejny ranek rozpoczęliśmy wyprawą do stolicy Łotwy – Rygi. Tam, w Science Theatre mieliśmy możliwość obserwowania i wykonywania doświadczeń z fizyki i chemii. Udaliśmy się również do Ryskiego Uniwersytetu technicznego, by podziwiać jego niezwykłą architekturę i wyposażenie oraz poznać kierunki kształcenia na tej uczelni. Nie żałowaliśmy też czasu przeznaczonego na zwiedzenie przepięknej starówki i odwiedzenie sklepów z pamiątkami.
Celem następnej wycieczki było wybrzeże, gdzie mogliśmy podziwiać niezwykłe formy wyrzeźbionych przez Bałtyk klifów oraz wziąć  udział w praktycznej lekcji biologii poświęconej faunie i florze morskiej.
Czwartek rozpoczęliśmy od nauki kodowania w Sigulda Technology Education Centre. Po trudnych i wymagających wysiłku umysłowego zadaniach programistycznych przyszedł czas na aktywny wypoczynek połączony z obserwacjami jesiennej przyrody. Nie przypuszczaliśmy, że nizinna Łotwa może zapewnić tyle atrakcji wspinaczkowych. Spektakularne podejście wzdłuż Gauja Valley zakończyliśmy zapierającym dech zjazdem kolejką linową do Siguldy.
Ostatniego dnia wizyty, przed oficjalnym zakończeniem spotkania, uczniowie brali aktywny udział w zajęciach z robotyki. Zbudowane i zaprogramowane przez nich pojazdy poddane zostały próbie prędkości. Najlepszym bolidem okazał się robot zbudowany przez naszego ucznia Bartka. Pięciodniowy pobyt na Łotwie obfitował w tyle niezwykłych atrakcji, że nie sposób wszystkich wymienić. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnego spotkania w Częstochowie.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.