Wyróżnienie dla uczennic Siódemki

Miniony rok, obfitował w wiele wydarzeń sportowych, które sławiły naszą szkołę. Jednakże najważniejszym z nich było, z całą pewnością zdobycie MISTRZOSTWA POLSKI w sztafetowych biegach przełajowych przez uczennice Siódemki. Emilia Majewska, Zuzanna Pietrasińska, Maja Gradoń, Amelia Młynarczyk, Jagoda Trybuła i Paulina Deska zrobiły coś, co wydawało się niewykonalne. Tak, młoda drużyna w towarzystwie najlepszych reprezentacji z całej Polski udowodniła, że nie ma rzeczy niemożliwych. Ich poczynania na bieżąco obserwował Prezes Szkolnego Związku Sportowego- Zygmunt Stempor, który docenił osiągniecie dziewczyn, podczas apelu podsumowującego minione półrocze nagrodził drużynę pamiątkowymi, personalizowanymi kurtkami reprezentacji. Miło było przypomnieć sobie, te piękne chwile.

Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy

W czwartek, 9 marca na Politechnice Częstochowskiej zainaugurowana została ósma edycja Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy – CZUMO. Po raz kolejny wśród szczęśliwców zakwalifikowanych do programu znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Lekkoatletyczna klasa 5b, tym razem w roli studentów, otrzymała indeksy grupy poszukiwaczy, spotkała się z rektorem i dziekanem uczelni i z powodzeniem uczestniczyła w pierwszym studenckim wykładzie. Zadaniem uczniów będą zaliczenia, na kolejnych spotkaniach na Politechnice Częstochowskiej. Znając zdolności i chęci naszych uczniów, nie będzie to skomplikowane, zwłaszcza, że tematyka zajęć jest niezwykle ciekawa. Cały projekt kończy się uroczystą galą 15 czerwca, na której zostaną wręczone dyplomy absolwenta. Trzymamy kciuki, przed Wami nowe, ciekawe doświadczenie. Natomiast zespołowi z Politechniki Częstochowskiej gratulujemy przedsięwzięcia.

Halowe Mistrzostwa Śląska w Lekkiej Atletyce

Uczniowie klas lekkoatletycznych, po raz kolejny pokazali wyśmienitą formę sportową podczas mistrzostw śląska, które odbyły się w raciborskiej hali sportowej. Cała nasza drużyna wróciła do Częstochowy z nowymi rekordami życiowymi, choć nie wszyscy mogli cieszyć się medalami. Niektórzy musieli  poradzić sobie z najbardziej nielubianym przez sportowców, czwartym miejscem. Po złoty medal sięgnęła bezkonkurencyjna Emilia Majewska w biegu na 300m, brązowy medal pomimo młodszego rocznika zdobyła Amelia Młynarczyk w biegu na 60m, najmłodszym medalistą reprezentacji został Jakub Osowski, który wywalczył brązowy medal w biegu na 300m. Tuż za podium znaleźli się: Zuzanna Pietrasińska w biegu na 600m, Wiktor Wala w biegu na 1000m, Mateusz Pędziwiatr w biegu na 300m i skoku w dal, gdzie od srebrnego medalu dzieliły Go zaledwie dwa centymetry, Paulina Deska w biegu na 300m. Bardzo dobrym występem może pochwalić się również Ignacy Całko w biegu na 300m, Liliana Wysocka w skoku w dal oraz debiutująca, na tak wysokiej rangi zawodach Anastazja Osowska. Ten dzień nie należał do Jagody Trybuły, która nie ustanowiła rekordu życiowego w biegu na 1000m, choć Jagoda wie czym jest sportowa złość i już przygotowuje się pełną parą do sezonu letniego. Gratulujemy, Jesteśmy z Was dumni !!!

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona”

8 marca 2023 r. z okazji Dnia Kobiet, klasy 1-3 wybrały się do Kina Studyjnego OKF Iluzja w Częstochowie. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona”. Jeszcze przed seansem nasi młodzi Panowie wstali i złożyli życzenia wszystkim Paniom, tym starszym i tym młodszym.

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” inspirowane jest bestsellerową serią książek Martina Widmarka. Film ten to kolejna przygoda Lassego i Mai oraz szefa policji w Valleby. W czasie przygotowań do obchodów Dnia Valleby w miasteczku pojawia się złodziej, którego znakiem rozpoznawczym jest Skorpion. Przed Lassem i Mają twardy orzech do zgryzienia, wyzwanie godne największych detektywów.

Po zakończeniu seansu, pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do szkoły. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego czasu.

Środowiskowy Punkt Informacyjny o Szkołach Ponadpodstawowych (Targi Edukacyjne)

1 marca 2023 r. w naszej szkole uruchomiony został Środowiskowy Punkt Informacyjny o Szkołach Ponadpodstawowych.

Swoją ofertę przedstawiło dwadzieścia pięć szkół, zespołów szkół ponadpodstawowych – licea ogólnokształcące, technika i branżowe szkoły I stopnia. Uczniowie oraz ich rodzice skorzystali z indywidualnych konsultacji z nauczycielami uczącymi w tychże szkołach oraz z materiałów promocyjnych. Mieli okazję uzyskać rzetelne informacje nt. zasad rekrutacji do poszczególnych szkół. Swoją radą służyli również doradcy zawodowi, pracownicy Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej CIZ.

Przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa prac plastycznych uczniów klas 1 – 3 nt. Zawód moich marzeń.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Informator o kierunkach kształcenia planowanych w szkołach ponadpodstawowych w Częstochowie w roku szkolnym 2023/2024

 

Międzyszkolna debata oksfordzka

Spełnione marzenia często nas rozczarowują. Okazało się, że nie jesteśmy w stanie unieść tego ogromu informacji, które zamiast jednoczyć, uogólniać i uwalniać – różnicuje, dzieli, zamyka w bańkach, tworzy wielość opowieści nieprzystających do siebie albo wręcz wrogich sobie, antagonizujących…
Słowa te dotyczące Internetu i zagrożeń, które on niesie wypowiedziała Olga Tokarczuk podczas wykładu noblowskiego Czuły narrator w grudniu 2019 r. Stały się myślą przewodnią niecodziennego wydarzenia w naszej szkole, czyli Międzyszkolnej debaty oksfordzkiej nt. Internet uczy krytycznego myślenia.
Debata odbyła się 8 marca br. Po stronie propozycji i opozycji spotkali się uczniowie klas VIII naszej szkoły i Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. M. Skłodowskiej-Curie: Natalia Walaszczyk, Emilia Wójcik, Jakub Nowak oraz Zosia Andzel. Michał Ciesielski, Bartosz Kosarga.
Wspaniali mówcy potrafili bardzo ciekawie i rzeczowo odnieść się do naszej obecności w cyfrowym świecie. Z wielką kulturą, z doborem świetnych argumentów i przykładów wyrażali opinie, bronili swojego zdania, stosując się do zasad debaty oksfordzkiej.
Według Grona Ekspertów na miano ekipy Najlepszych Mówców zasłużyły obie drużyny!
Natomiast publiczność, czyli uczniów klas VIII i VII obu szkół, swoją elokwencją i kulturą dyskutowania zachwycił Jakub Nowak, który został Najlepszym Mówcą.
Gratulujemy wszystkim mówcom wiedzy, pracowitości, przełamywania własnych ograniczeń, odwagi, sięgania ponad przeciętność!!!
Podczas debaty rozstrzygnięte zostały konkursy towarzyszące obchodom tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu.
W Konkursie na najciekawszy lapbook nt. Jak reagować na cyberprzemoc? zwycięzcami zostali: I miejsce – Alicja Nosal, uczennica 6 a SP 7, II miejsce – Wojtek Mikołajczyk, uczeń 5 c SP 7, III miejsce – Barbara Gruszka, Gabriela Gruszka, Łucja Piasecka, uczennice 5 e SP 53.
W Konkursie na najciekawszy filmik nt. Jak nie stracić kontroli  nad swoimi danymi osobowymi i prawem do prywatności? wyróżnieni zostali: I miejsce – Paulina Bartocha, Lena Deska, Oskar Słabikowski, uczniowie 8 b SP 7, II miejsce (ex aequo):, Bartosz Kowalczyk, uczeń 8 c, Aleksander Pasieka, uczeń 8 c SP 7.
Gratulujemy kreatywności i umiejętności!!!
Dla nauczycieli, którzy mieli przyjemność współpracować w tym projekcie z uczniami, dla zaproszonych Gości, Ekspertów, Dyrekcji było to wyjątkowe przeżycie i doświadczenie.

Sukces Natana Kantorysińskiego w Taekwondo Olimpijskim

Natan Kantorysiński

Natan Kantorysiński

 

 

W dniach 4-5 marca w Bydgoszczy odbył się Puchar Polski juniorów i  kadetów dla których była to pierwsza eliminacja do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Taekwondo Olimpijskim.

Uczeń naszej Szkoły Natan Kantorysiński zdobył I miejsce w kategorii Kadeci.

Gratulujemy zawodnikowi i trenerowi udanego występu oraz wyników, a także życzymy dalszych sukcesów.

Żaneta Trąbczyńska – nauczyciel naszej szkoły – laureatem 65 Plebiscytu na Najlepszego Trenera Regionu Częstochowskiego w 2022 roku!

28 lutego 2023 r. w miejskim Ratuszu odbyła się sportowa gala, podczas której ogłoszono zwycięzców 65. Plebiscytu na najpopularniejszego zawodnika, trenera i działacza sportowego regionu częstochowskiego 2022 roku.
Tradycyjnie w ramach plebiscytu wyróżniono osoby ze środowiska sportowego w kategoriach: zawodnicy, trenerzy oraz działacze.
Nasza koleżanka, nauczycielka wychowania fizycznego, pani Żaneta Trąbczyńska, otrzymała statuetkę w kształcie litery V i kół olimpijskich w kategorii: Najlepszy Trener Regionu Częstochowskiego 2022 r. Wśród nagrodzonych obok niej znalazły się takie osoby jak: Marek Papszun (piłka nożna) RKS Raków,  Lech Kędziora (żużel) Włókniarz, Kacper Gronkiewicz (kolarstwo) Kolejarz Jura.
Znaleźć się w takim gronie zwycięzców to ogromne wyróżnienie, zaszczyt dla trenerki i dla naszej szkoły.
Pani Żaneta Trąbczyńska jak nikt inny zasłużyła na tę nagrodę: liczne sukcesy sportowe i wielkie serce do pracy z młodzieżą – te atuty zostały dostrzeżone i docenione.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Jestem Czarodziejem wyobraźni jak Marcin Szancer

Międzynarodowego Konkursu Literacko – Plastycznego

Międzynarodowy Konkursu Literacko – Plastyczny

 

 

27 lutego 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 24 im. M. Szancera odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom Międzynarodowego Konkursu Literacko – Plastycznego „Jestem Czarodziejem wyobraźni jak Marcin Szancer”. Honorowy patronat nad nim objęli: Prezydent Miasta Częstochowy oraz Oficyna Wydawnicza z Poznania. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym konkursie. Napisali ciekawe, twórcze i pouczające opowiadania, które zostały docenione przez jury konkursu.
I miejsce zajął Jakub Kokot (5a), praca pt. „To, co ważne”
III miejsce zajęły: Oliwia Łapacz (5a), praca pt. „Czy to możliwe?” oraz Maja Żelezik (4b), praca pt. „Mroczna Łapa. Zaginiona uczennica”
Gratulujemy zwycięzcom.