Udział w inauguracji Kampanii ”Pola Nadziei”

07 października przedstawiciele Szkolnego Klubu Młodego oraz Małego Wolontariusza naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w uroczystym rozpoczęciu kampanii ”Pola Nadziei”, która odbyła się w  ogrodach Centrum Opieki Paliatywnej PALIUM w Częstochowie, kampanii zapoczątkowanej przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii w 1988r.
Wolontariusze z naszej szkoły wraz z całą społecznością szkolną włączyli się  do tej ogólnoświatowej kwesty na rzecz osób objętych opieką hospicyjną, wspierając tym samym ideę bezinteresownej pomocy.
Podczas uroczystości mieliśmy także niecodzienną okazję podzielenia się swoimi przemyśleniami oraz doświadczeniem z zakresu wolontariatu z telewizją TVN24.

Anna Machura – opiekun Szkolnego Klubu Młodego Wolontariusza

Poznajemy historię Częstochowy…

MIEJSKA GRA TERENOWA

„Śladami miejsc pamięci epoki napoleońskiej w Częstochowie”

  6 października 2021r. uczniowie naszej szkoły w ramach edukacji regionalnej wzięli udział w miejskiej grze terenowej, która rozpoczęła się w Parku 3 Maja pod Jasną Górą (pod pomnikiem Moniuszki) o godz. 10.00 i rozgrywana była w 8 miejscach miasta – Kościół Św. Barbary, Klasztor Ojców Paulinów, pomnik Stanisława Staszica, Muzeum Kresowe, Aleje NMP, Ratusz, Muzeum Miejskie, Stary Rynek – do godz. 13:00. W grze wzięło udział 25 szkół z terenu naszego miasta.
Naszą szkołę reprezentowała 5 – osobowa drużyna w składzie: Filip Błaszczyk, Maximilian Gargano, Emilia Majewska, Zuzanna Pietrasińska i Szymon Ploch
Drużyny na starcie otrzymały mapki z miejscami, w których na uczestników czekały zadania do wykonania w postaci pytań i łamigłówek..  Po upływie regulaminowego czasu grupy zakończyły grę niezależnie czy udało się im odnaleźć wszystkie punkty kontrolne. Za każde prawidłowo rozwiązane zadanie drużyna otrzymuje punkty. Czekamy na wyniki…
Uczestnicy gry otrzymali pamiątkowy certyfikat, który wręczył im Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji.
  Poniżej zdjęcia zmagań drużynowych w poszukiwaniu i odkrywaniu tajemnic i zagadek napoleońskich, dotyczących historycznych miejsc naszego miasta.

Małgorzata Antosiewicz

Natan Kantorysiński zdobył czołowe miejsca w turniejach Taekwondo

Z przyjemnością informujemy, że Natan Kantorysiński uczeń klasy 4 b naszej szkoły zdobył czołowe miejsca w turniejach Taekwondo: Puchar Polski Poomsae, Huzar Taekwondo Festiwal, które odbyły się 9.10.2021. Natan Kantorysiński po raz drugi został najlepszym technikiem turnieju.
Poniżej szczegółowe wyniki-serdecznie gratulujemy Natanowi i trenerowi Robertowi Kantorysińskiemu oraz życzymy dalszych sukcesów:

Puchar Polski Poomsae
1 mc Natan Kantorysiński
Huzar Taekwondo Festiwal
1 mc Natan Kantorysiński
Poomsae par
1 mc Nadia Świtała Natan Kantorysiński
Family Poomsae
1 mc Natan Robert Kantorysińscy

 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – 10 października

Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. W tym roku głównym celem jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowia psychicznego z jakimi każdego dnia boryka się coraz większa liczba ludzi, jak również tempo życia, rozwój cywilizacji, życie w stresie (szczególnie w czasie trwania pandemii COVID-19 i związanej z tym izolacji społecznej), brak właściwego odpoczynku, co sprzyja rozwojowi zaburzeń psychicznych.

Dobry nastrój w dużej mierze zależy od nas samych – mamy wiele możliwości, aby samemu zadbać o lepsze samopoczucie.

W naszej szkole na lekcjach biologii zostały przeprowadzone zajęcia, podczas których ustaliliśmy, kilka prostych, lecz ważnych wskazówek odnośnie codziennego funkcjonowania, których realizacja sprzyja utrzymaniu dobrego nastroju.
Oto one:

  1. Dbaj o przyjaźń i znajomości. 
  2. Zadbaj o zdrowy ruch. 
  3. Zadbaj o zdrowy sen. 
  4. Rozwiązuj problemy przy wsparciu bliskiej osoby lub specjalisty (np. psycholog). 
  5. Bądź w dobrej relacji ze samym sobą. 
  6. „Śmiech to zdrowie”. 

Kamila Wieczorek – pedagog szkolny
Nina Tyrek – nauczyciel biologii

Mistrzostwa Województwa Śląskiego U12

Na stadionie lekkoatletycznym w Rudzie Śląskiej odbyły się jedne z ważniejszych zawodów dla lekkoatletów – Mistrzostwa Śląska. Zawody zgromadziły blisko 500 młodych zawodników w kategorii dzieci młodszych z całego województwa. Reprezentacja naszej szkoły w barwach klubu sportowego CKS Budowlani próbowała swoich sił nie tylko w konkurencjach biegowych, ale również technicznych. Największym sukcesem może pochwalić się Emilia Majewska, która została dwukrotną MISTRZYNIĄ ŚLĄSKA w biegu na 300m oraz w skoku w dal. Po fantastycznej walce, tuż za podium uplasowała się Maja Gradoń w biegu na 600m oraz sztafeta chłopców młodszych 4x100m w składzie: Wiktor Wala, Mateusz Pędziwiatr, Kryspin Michalik. Gorycz czwartego miejsca musiały również przełknąć dziewczęta w sztafecie 4x100m, które pomimo przewagi, na ostatniej zmianie sztafetowej upuściły pałeczkę i zakończyły rywalizację na czwartej pozycji. Skład sztafety: Maja Gradoń, Zuzanna Pietrasińska, Emilia Majewska. Rekordem życiowym w biegu na 600m może pochwalić się również Zuzanna Pietrasińska z klasy szóstej. Wielką niespodziankę sprawiła Amelia Młynarczyk z klasy czwartej, która w samotnym biegu na 600m ustanowiła rekord życiowy, co daje najlepszy wynik w Polsce w roczniku 2011. Pierwszy raz na tego typu zawody zakwalifikowała się duża grupa uczniów z czwartej klasy sportowej, w składzie: Paulina Deska, Wiktoria Męcik, Jagoda Trybuła, Ignacy Całko, Mateusz Pędziwiatr, Amelia Młynarczyk, Kryspin Michalik, Wiktor Wala, Miłosz Piasecki. Oprócz rekordów życiowych, czołowych miejsc, wszyscy wykazali się determinacją, sportowym zawzięciem, a przede wszystkim umiejętnościami, które dobrze wróżą na przyszłość. Jesteśmy z Was dumni!

Ogólnopolska kampania BohaterOn

We wrześniu uczniowie klas I-III wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii BohaterOn. Podczas zajęć dzieci oglądały przedstawienie kukiełkowe pt. „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”, następnie rozmawiały na temat wojny i bohaterów Powstania Warszawskiego oraz swobodnie wypowiadały się na temat cech jakie powinien posiadać prawdziwy bohater. Uczniowie wykonali prace plastyczno-techniczne nawiązujące do obejrzanego spektaklu. Klasy pierwsze przygotowały papierowe pacynki myszek, klasy drugie – pacynki kotów, a klasy trzecie pracę plastyczną – symbol Polski Walczącej. Pacynki posłużyły dzieciom do odegrania scenek dramowych obrazujących właściwe rozwiązywanie konfliktów, a uczniowie klas trzecich stworzyli galerię swoich prac plastycznych. Zajęcia te były okazją do zapoznania dzieci z tematyką drugiej wojny światowej, poznania przyczyn wybuchu konfliktów zbrojnych oraz rozwijania świadomości jak ważny w życiu człowieka jest dialog i respektowanie praw drugiego człowieka.

Sztafetowe Biegi Przełajowe – etap powiatowy

Zwycięstwo w Mistrzostwach Częstochowy w Sztafetowych Biegach Przełajowych dało reprezentacji naszej szkoły awans do kolejnego etapu w/w zawodów. Zawody powiatowe odbyły się w pobliskich Konopiskach. W pięknych okolicznościach przyrody zarówno dziewczęta, jak i chłopcy rywalizowali z najlepszymi drużynami z powiatu częstochowskiego. Tym razem również pokazaliśmy, że nie mamy sobie równych. Dziewczęta młodsze, starsze oraz chłopcy starsi zwyciężyli. Natomiast chłopcy młodsi uplasowali się na trzecim stopniu podium. Skład drużyny dziewcząt starszych: Martyna Cendrowska, Julia Trąbczyńska, Julia Kubik, Wiktoria Dądela, Wiktoria Marcjanek, Zuzanna Gradoń. Skład drużyny chłopców starszych: Tymoteusz Jura, Olaf Tomalski, Michał Czerepak, Antoni Wilk, Igor Jaworek, Oskar Gliźniewicz. Skład drużyny dziewcząt młodszych: Emilia Majewska, Maja Gradoń, Amelia Młynarczyk, Paulina Deska, Zuzanna Pietrasińska, Natalia Walaszczyk. Skład drużyny chłopców młodszych: Wiktor Wala, Ignacy Całko, Miłosz Piasecki, Jakub Kluźniak, Eryk Staniec, Mateusz Pędziwiatr. Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy.

Mistrzostwa Częstochowy w Sztafetowych Biegach Przełajowych

Reprezentacja naszej szkoły tradycyjnie wzięła udział w  sztafetowych biegach przełajowych organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy. Przedstawiciele szkół podstawowych z miasta Częstochowy rywalizowali na dystansie 800m o miano najlepszych. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej nie mieli sobie równych i zwyciężyli w pięknym stylu, dublując niektóre z drużyn. Trochę inna sytuacja była w kategorii Igrzysk Dzieci. Reprezentacja dziewczyn naszej szkoły zdeklasowała przeciwniczki i zajęła pierwsze miejsce. Natomiast chłopcy, jako najmłodsi uczestnicy zawodów, zajęli wysokie trzecie miejsce. Skład drużyny dziewcząt starszych: Martyna Cendrowska, Julia Trąbczyńska, Julia Kubik, Wiktoria Dądela, Wiktoria Marcjanek, Zuzanna Gradoń. Skład drużyny chłopców starszych: Tymoteusz Jura, Olaf Tomalski, Michał Czerepak, Antoni Wilk, Igor Jaworek, Oskar Gliźniewicz. Skład drużyny dziewcząt młodszych: Emilia Majewska, Maja Gradoń, Amelia Młynarczyk, Paulina Deska, Zuzanna Pietrasińska, Natalia Walaszczyk. Skład drużyny chłopców młodszych: Wiktor Wala, Ignacy Całko, Miłosz Piasecki, Adrian Jargosz, Marcel Zawada, Mateusz Pędziwiatr. Każda z wyżej wymienionych drużyn dostała się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Konopiskach. Trzymamy kciuki za awans do rundy ogólnopolskiej.

Bieg Erasmusa 2021

Bijemy rekord Polski! – to hasło kolejnej edycji biegu Erasmus, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Narodową Agencję programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. W tym roku do wszystkich drużyn dołączyła jeszcze reprezentacja naszej szkoły w składzie: Wiktoria Marcjanek, Emilia Majewska, Zuzanna Gradoń oraz Natalia Walaszczyk. Dziewczyny w ciągu 60 minut miały za zadanie pokonać, jak najwięcej kilometrów. Było to nie lada wyzwanie, ale jak na klasy sportowe przystało, dziewczyny dały sobie świetnie radę. Cóż można więcej powiedzieć, drużyna Siódemki dorzuciła swoje kilometry i wraz z innymi uczestnikami pobiła rekord Polski. Beg połączony był z promocją realizowanych przez naszą szkołę projektów Erasmus+. Brawo za determinację, zaangażowanie i wzorową kondycję.