Miejski Event Lekkoatletyczny „Lekkoatletyka dla każdego”

07 listopada 2019r. hala sportowa w naszej szkole gościła uczniów klas I – III częstochowskich szkół podstawowych. Uczniowie brali udział w rożnego rodzaju wyścigach z wykorzystaniem sprzętu LDK. Najwięcej emocji przyniosła sztafeta na „dochodzenie”, którą po zaciekłej rywalizacji zwyciężyła Szkoła Podstawowa Socrates, tuż przed SP 47 i SP 31. Zawodom towarzyszył duch sportowej rywalizacji, a uśmiech nie schodził z twarzy małych sportowców. Naszą szkołę reprezentowała 10 – osobowe drużyny klasy 1a, 1b, 2a i 2b. Event został zorganizowany we współpracy z klubem sportowym CKS „Budowlani” oraz UJD Częstochowa – wydział wychowania fizycznego. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i zapraszamy za rok 😁

Warsztaty biblioteczne klasy 2a i 2b.

W dniu 24.10.2019 r. uczniowie klasy 2a i 2b uczestniczyli w warsztatach bibliotecznych pt. „Jesienne opowieści”w Bibliotece Publicznej im. dr Władysława Biegańskiego Oddział dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Kościuszki 4 w Częstochowie. Warsztaty biblioteczne podzielone były na dwie części. Pierwsza z nich dotyczyła wybranej książki i opowiadania, druga odbywała się w formie warsztatów plastycznych, których dziełem są piękne, jesienne obrazy wykonane samodzielnie przez uczniów.

W drodze na warsztaty korzystając z przepięknej jesiennej pogody uczniowie klas 2a i 2b zapoznali się z zegarem słonecznym, który znajduje się przy dworcu PKP. Dzieci podziwiały również niesamowity mural przy budynku PKP, który przenosi w zaczarowany świat.

                                                        Wychowawczynie klasy 2a i 2b:
Małgorzata Paruzel,
Katarzyna Knop.

Stonoga, Pyton i Krokodyl Dundee, czyli epiSTEMe na Łotwie

Maleńkie łotewskie miasteczko Dundaga ma bogatą i pełną tajemnic historię. Mury średniowiecznego zamku nadal nawiedza duch Jumpravy – zamurowanej żywcem siostry jednego z tutejszych baronów. Na jednym z placów  miasteczka stoi niezwykły pomnik krokodyla. Postawiono go na pamiątkę mieszkańca Dundagi – Arvidsa Blumentalsa, który po wyemigrowaniu do Australii zasłynął jako łowca krokodyli. Był on pierwowzorem bohatera filmu „Krokodyl Dundee”.  W dniach 14 – 18 października szkoła podstawowa w Dundadze była gospodarzem trzeciego spotkania młodzieży z Bułgarii, Łotwy, Estonii i Polski w ramach projektu epiSTEMe.
Zwiedzania miasteczka w międzynarodowych grupach, połączone z wykonywaniem zadań wymagających umiejętności posługiwania się TIK zainaugurowało szereg zajęć, którym uczniowie naszej szkoły dzielnie stawiali czoła. W drugim dniu wizyty zwiedziliśmy Wydział Biologii i Chemii Uniwersytetu w Rydze. Nowocześnie wyposażona uczelnia zorganizowała warsztaty, podczas których uczniowie samodzielnie wykonywali chemiczne eksperymenty. Wielką atrakcją tego dnia okazała się wizyta w „Domu iluzji”, gdzie dla doświadczanych zjawisk trudno było znaleźć racjonalne wyjaśnienia.
Październikowe spotkanie  odbywało się pod hasłem „STEM z komputerami i robotami”, nie zabrakło więc aktywności związanych z programowaniem. Uczniowie wzięli udział w ciekawych zajęciach, gdzie podczas rywalizacji i zabawy zgłębiali tajniki kodowania. W miejscowości Kolka w Centrum Kultury Liwów zmierzyli się z programowaniem w Scratch. Przed jeszcze większym wyzwaniem zostali postawieni na Wydziale Informatyki Uniwersytetu w Ventspils, gdzie wykładowcy uczelni wprowadzili młodzież w tajniki kodowania 3D w Pythonie. Spotkanie z „gadem” pokazało, że do programowania na wyższym poziomie niezbędna jest bardzo dobra znajomość matematyki i fizyki.
Wracając z Ventspils odwiedziliśmy Międzynarodowe Centrum Astronomii Radiowej, którego celem jest prowadzenie obserwacji odległych obiektów pozaziemskich, a także poszukiwanie rozwiązań stosowanych w technologii kosmicznej. To niezwykłe miejsce związane z militarną historią Związku Radzieckiego dostarczyło nam wielu, nie tylko naukowych doznań.
Nie sposób opisać wszystkich wydarzeń i atrakcji, które towarzyszyły uczniom podczas łotewskiego spotkania. Chętnie podzielą się oni z Wami swoimi wrażeniami i opowiedzą o innych, mniej oficjalnych epizodach wizyty.

Certyfikat udziału w Europejskim Tygodniu Kodowania

Siódemka debiutuje na zawodach rowerowych

Uczniowie klas lekkoatletycznych udowodnili, że lekkoatletyka jest podłożem do wielu dyscyplin sportowych. Umiejętności, które nabywają podczas treningów z zakresu lekkiej atletyki pozwalają na sukcesy w innych dyscyplinach sportowych. Dowodem na to są czołowe lokaty w piłce ręcznej, piłce koszykowej,a ostatnio w zawodach rowerowych.Pomimo tego, iż były to pierwsze tego typu zawody w historii klas lekkoatletycznych, 25-osobowa  reprezentacja Siódemki zajęła czołowe lokaty. Na najwyższym stopniu podium stanęła Maja Pytel z klasy VIb, tuż za nią znalazła się Zuzanna Ślęzak z tej samej klasy. Wiosną odbędzie się druga runda i wtedy poznamy wyniki drużynowe. Gratulujemy!!!

 

Z wizytą na Olimpie

24 października 2019 r. uczniowie klasy V c na lekcji języka polskiego,w ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, wcielili się w postacie greckich bogów. Każdy z nich przygotował przebranie oraz krótkie opowiadanie o postaci, którą prezentował. Ważną rolę odegrały atrybuty, o które postarali się piątoklasiści. Wśród bogów byli m. in. gromowładny Zeus, jego małżonka Hera oraz Afrodyta, Demeter, Kora, Artemida, Hermes czy Posejdon. Piątoklasiści podeszli do projektu z niezwykłą starannością i zaangażowaniem. Przygotowane przez nich kreacje zachwycały. Opowieści ciekawiły. Wizyta na Olimpie była dla wszystkich wspaniałą przygodą. Uczniowie przygotowując się do tych zajęć  korzystali z nowości wydawniczych, zakupionych do biblioteki szkolnej z dotacji programu rządowego wspierającego rozwój czytelnictwa w Polsce.

Edyta Gąszczak
Małgorzata Antosiewicz

Dzień Nauczyciela 2019

14 października 2019 r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji na uroczystym apelu w hali sportowej spotkali się uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście oraz rodzice. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała pani dyrektor Joanna Ziółkowska – Nowak, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej i ważnej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie, cierpliwość, wyrozumiałość okazywaną uczniom oraz życzyła siły i wytrwałości w dalszej pracy. Następnie swoją wdzięczność nauczycielom wyrazili nasi uczniowie poprzez koncert życzeń, w którym dedykowali im nie tylko utwory muzyczne, ale także piękne recytacje wierszy, ciekawe układy taneczne. W solowych występach świetnie sobie poradziły Maja Przybylska i Natalia Walaszczyk z Vc. Wielkimi zdolnościami artystycznymi wykazali się uczniowie klas drugich, którzy brawurowo zatańczyli „Belgijkę”. Wielu emocji dostarczył zebranym także wspaniały pokaz gimnastyki artystycznej w wykonaniu Darii Łukaszewskiej z Vc. Niezwykłe poruszenie na widowni wywołali uczniowie Marcel Kowalczyk, Oliwier Mrożek, Mikołaj Podwysocki, Maksymilian Podwysocki z VIc oraz Łukasz Kabaj, Jerzy Napieraj i Bartosz Klecha z VIIIa, którzy z wdziękiem i gracją zatańczyli słynne „Jezioro Łabędzie”. Niepowtarzalny klimat stworzyły swoimi recytacjami wierszy Kamila Jagusiak z Vc oraz Nadia Świderska z VIb. Swoje umiejętności taneczne zaprezentowały uczennice z Vc, natomiast chłopcy z Va, VIc oraz VIII a dali pokaz umiejętności piłkarskich. Całą uroczystość z wielką klasą poprowadzili Franciszek Suchecki oraz Maciej Żurawski z VIIIa.

 

Edyta Gąszczak
Wioletta Glanda
Iwona Pala

Zawody Taekwondo Olimpijskiego

 

W niedzielę, 13 października 2019 w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się kolejne zawody Taekwondo Olimpijskiego, w których wziął  udział uczeń klasy II b Szkoły Podstawowej nr 7 im. K.I.Gałczyńskiego w Częstochowie Natan Kantorysiński. Natan jest  zawodnikiem klubu LUKS KANTOR, trenuje po kierunkiem trenera Roberta Kantorysińskiego.
2mc Natan Kantorysiński – walki
1mc Natan Kantorysiński – dwubój
Gratulujemy zawodnikowi i trenerowi bardzo dobrych  wyników oraz życzymy dalszych sukcesów!!!!

Gratulacje dla Franka

16 października uczeń klasy 8 a Franciszek Suchecki otrzymał wysokie wyróżnienie w konkursie literackim „Czerwcowe dni moich bliskich z Janem Pawłem II w Częstochowie”. Uroczystość rozdania nagród odbyła się na Jasnej Górze. Konkurs był organizowany w ramach projektu „Nadzieja, Zwycięstwo” przez Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Częstochowie oraz Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie. Honorowy Patronat objęli P. Urszula Bauer-Śląski Kurator Oświaty i ksiądz dr. Wacław Depo-Arcybiskup Metropolita Częstochowski.

Frankowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                               Opiekunowie: Katarzyna Kosmala i Grażyna Sawicka