1 grudnia – Światowy Dzień AIDS

Co roku 1 grudnia świat jednoczy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS.
Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku, jest jedną z najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego.
Zakażenie HIV nie jest wyrokiem. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata.
Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te sukcesywnie maleją. Również zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.
Najlepszą bronią przeciw AIDS jest edukacja.
Uczniowie częstochowskich szkół wzięli udział w Konkursie wiedzy HIV/AIDS. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy na temat HIV/AIDS, kształtowanie odpowiedzialności za zdrowie własne i najbliższych oraz rozpowszechnienie postawy tolerancji wobec osób zakażonych wirusem HIV.
Wśród laureatów konkursu znaleźli się:
Urszula Gwóźdź, ucz. kl. 8 c – I miejsce
Adam Derda, ucz. kl. 8 c – III miejsce
Gratulujemy!!!

Anna Sitek

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.