Kampania „Pomóż mi”

Częstochowska Policja we współpracy z Miastem rozpoczęła kampanię mającą na celu upowszechnienie międzynarodowego znaku „Pomóż mi”.  

Akcja ma hasło „Naucz tego znaku swoje dziecko” – bo choć znajomość tego gestu przyda się każdemu, to właśnie dzieci – jako szczególnie narażone na rozmaite niebezpieczeństwa – powinny dobrze go sobie przyswoić.  

Międzynarodowy znak „Pomóż mi!” jest bardzo prosty – pokazujemy otwartą dłoń, a następnie składamy ją w pieść, chowając kciuk do środka.  

Taki gest to nieme wołanie, czytelne dla ludzi mówiących różnymi językami, dające w dyskretny sposób do zrozumienia, że potrzebujemy pomocy lub jesteśmy ofiarami przemocy.  

Gdy zauważymy taki gest, zachowajmy spokój, nie dajmy po sobie poznać, że go rozpoznajemy – tak, aby nie narażać osoby wzywającej pomocy. Dyskretnie poinformujmy służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jeśli to tylko możliwe, nie traćmy z oczu osoby, która w ten sposób prosi o pomoc.  

Bywało już tak, że ten gest ratował ludzi z poważnych opresji – był pokazywany na zdjęciach czy nagraniach video. Dlatego tak istotne jest, aby potrafić go wykonać, gdy nie da się krzyczeć lub dzwonić po pomoc. I ważne, żeby potrafić go bez trudu rozpoznać. Kiedy nie ma innych możliwości wzywania pomocy, użycie go może być jedyną szansą na ratunek.     

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.