Święto Konstytucji 3 Maja

Zbliża się 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. W tym roku, nie możemy spotkać się na uroczystej akademii. Pamiętajmy, wspólnie o godnym obchodzeniu tego święta.
Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku. Wtedy Rzeczpospolita Obojga Narodów była po I rozbiorze. W kraju panował kryzys wewnętrzny. Patrioci, zwolennicy reform, szukali metod obrony państwa przed kolejną klęską.
W latach 1788 – 1792 obradował w Warszawie Sejm Czteroletni określany jako Sejm Wielki. Wprowadził on wiele reform. Najważniejszą reformą Sejmu Wielkiego było uchwalenie Konstytucji 3 maja, nazwaną oficjalnie Ustawą Rządową. Konstytucja 3 maja była pierwszym tego typem dokumentem w Europie, a drugim na świecie po amerykańskiej.

Pamiętajmy również o innych ważnych dniach majowych.
Dzień 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
1 maja przypada Święto Pracy, które jest obchodzone w wielu państwach świata.

Święto Konstytucji 3 Maja (1).pptx

Święto Konstytucji 3 Maja (TV).mp4

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.