„STEM w otoczeniu przyrody” – spotkanie młodzieży w Estonii (6 – 11 maja 2019)

Oddalona o 26 km od Parnawy szkoła, w niewielkiej miejscowości Surju, była gospodarzem kolejnego spotkania młodzieży w ramach projektu epiSTEMe. W promieniach majowego słońca, w otoczeniu bujnej przyrody, szumiących lasów, pachnących łąk i rozległych mokradeł grupa uczniów naszej szkoły wraz z kolegami z Łotwy, Estonii i Bułgarii zmagała się z zadaniami łączącymi aktywność fizyczną na świeżym powietrzu z nauką przedmiotów ścisłych. Dla nas – mieszczuchów – kontakt z dziką przyrodą Estonii oraz wizyta w gospodarstwie produkującym żywność starymi, XIX wiecznymi metodami były wyjątkowym doświadczeniem. Trudno opisać zapach i smak własnoręcznie wypieczonego chleba ze świeżo ubitym masłem z ziołami, który spożywaliśmy w sielankowej scenerii po zakończonych warsztatach na farmie.

O tym jak wielowymiarowa jest otaczająca  nas rzeczywistość przekonaliśmy się podczas zajęć z mikroskopii oraz astronomii w Centrum Edukacyjnym w Parnawie. Integracji młodzieży sprzyjały liczne konkurencje, w których rywalizowały międzynarodowe zespoły. Wiele radości i emocji dostarczyły wyścigi zaprogramowanych przez uczniów robotów. Zawody zostały zorganizowane w świetnie wyposażonej szkolnej pracowni informatycznej.
Na zakończenie pobytu w tym gościnnym kraju wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty. Zorganizowano także znakomity koncert, który dostarczył nam niezwykłych wrażeń artystycznych. Wisienką na torcie był występ uczniów naszej szkoły – Kacpra i Bartka z kolegami z Estonii we wspólnym układzie tanecznym.

Wspaniała przyroda, piękne miasta Parnawa i Tallin oraz życzliwość i serdeczność goszczącej nas społeczności Surju na zawsze pozostaną w naszej pamięci.