Klub Młodego Wolontariusza

serca

Ludzie, to anioły z jednym  skrzydłem, dlatego, aby się wznieść musimy trzymać się  razem.

Maria Konopnicka

Rok szkolny 2017-18 to kolejny rok działalności Klubu Młodego Wolontariusza. 
Do Klubu zgłaszają się uczniowie, którzy mają otwarte serca i chcą pomagać innym.
Opiekunem Klubu jest pani Anna Sitek, pedagog szkolny.

ZAPRASZAMY UCZNIÓW I RODZICÓW DO WSPÓŁPRACY!

ROK SZKOLNY 2017/18

Klub Młodego Wolontariusza – co robimy?

Szkolenie dla wolontariuszy

W dniu 25 stycznia Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie RESCUE TEAM zorganizowało dla członków Klubu Młodego Wolontariusza przy SP 7 szkolenie z zakresu pierwszej pomocy RKO. Wolontariusze skorzystali nie tylko z przekazywanej w przyjaznej atmosferze wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim z możliwości przećwiczenia czynności podejmowanych  celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, pod okiem specjalistów.

Anna Sitek, opiekun

 

By nawiązać kontakt, nie zawsze potrzebne są słowa…

Udowodniły to wolontariuszki, które w dniu 23 stycznia po raz kolejny odwiedziły małych pacjentów Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym przy ul. Michałowskiego 30. Opiekowały i bawiły się z dziećmi najpiękniej jak można – tuląc je, poświęcając całą swoją uwagę. I już zapowiedziały kolejną swoją wizytę 🙂

Anna Sitek – opiekun Klubu Młodego Wolontariusza

 

WOŚP w SP 7

Wolontariusze oraz SU zorganizowali TYDZIEŃ z WOŚP, który poprzedzał  26 Finał WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY (14.01.2018r.). W tym czasie zbieraliśmy datki do puszki, organizowaliśmy podczas długich przerw „Granie z WOŚP-em” – wspólną zabawę w gry planszowe i nie tylko:), zorganizowaliśmy kiermasz ciast i ciasteczek (wypieki wolontariuszy i ich rodziców :)), aukcję gadżetów z logo WOŚP.

Całej społeczności szkolnej serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę

i włączenie się do akcji!

Członkowie Klubu Młodego Wolontariusza oraz SU

Zimowe nastroje w BETEL

            W dniu 15 grudnia 2017r. cheerleaderki i wolontariusze zawitali do Ośrodka Dziennego Pobytu dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Mikołajkowy występ cheerleaderek, zimowe zagadki, warsztaty plastyczne poprowadzone przez wolontariuszy oraz uśmiech i życzliwość, to sposób na mile spędzony czas.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Tolerancja dla niepełnosprawności”.

Uczniom za ich zaangażowanie i jak zawsze wielkie serce – bardzo dziękujemy!

                                                                                  Anna Sitek i Żaneta Trąbczyńska

Pomagamy podopiecznym Fundacji „Promień Nadziei”

            W dniu 15 grudnia braliśmy udział w akcji na rzecz Fundacji Promień Nadziei – zbiórka pieniędzy i pomoc klientom w pakowaniu zakupów w markecie SIMPLY przy ul. Focha.

Anna Sitek, opiekun Klubu Młodego Wolontariusza

Opłatek dla osieroconych rodzin

W dniu 14 grudnia 2017r. w kościele pw. Narodzenia Pańskiego przy ul. Orzechowskiego odbyło się spotkanie wigilijne Grupy Wsparcia dla Osieroconych Rodzin, będących po stracie członka rodziny – pacjenta Hospicjum Dar Serca. Uroczystość uświetnił występ wolontariuszy i chórku, którzy przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. „W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia”.

Anna Sitek i s. Joanna Pociask

W oczekiwaniu na św. Mikołaja w SOSW Nr 5 w Częstochowie

„Kochane dzieci!

            Już wyruszyłem do Was z dalekiej Laponii, ale muszę się zatrzymać, by nakarmić renifery. Poza tym, moje sanie wymagają drobnego remontu. Czekajcie na mnie cierpliwie. Zjawię się wkrótce…”

Tymi słowami zaczynał się list od św. Mikołaja, który otrzymały dzieci w Ośrodku przy ul. Słowackiego. Dzięki zabawom zaproponowanym przez wolontariuszy czas oczekiwania na przybycie św. Mikołaja i… prezenty 🙂 nie dłużył się.

Uśmiech, otwartość, wzajemna życzliwość, chęć współdziałania dzieci i wolontariuszy oraz wyjątkowa serdeczność wychowawczyń sprawiła, że wszyscy czuli się obdarowani, tym co najważniejsze – dobrem.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Anna Sitek i Beata Jarzębska

Częstochowskie Dni Profilaktyki w SP nr 7

W dniu 4 grudnia 2017r w Szkole Podstawowej nr 7 w Częstochowie miały miejsce obchody Częstochowskich Dni Profilaktyki, w które zaangażowane były szkoły posiadające Centra Animacji Rekreacyjno-Sportowe. Pomysłodawcą i sponsorem imprezy był Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy, w tym Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a głównym organizatorem CARS przy SP nr 7.

Hasłem przewodnim przedsięwzięcia było stwierdzenie „Razem lepiej”. Chcieliśmy pokazać, że otaczanie się pozytywnymi ludźmi, dążenie do wspólnego celu, nastawienie na współpracę, chęć dzielenia się serdecznością i radością, sprawia, że… razem lepiej! Chcieliśmy pokazać, że dobra zabawa, to dobry pomysł, bezpieczeństwo i czerpanie radości z bycia razem. Każdą 10-osobową grupę zaprosiliśmy do udziału w dziesięciu zadaniach. Poszczególne sprawności to gimnastyka ciała i umysłu, bo o jedną i drugą sferę naszego organizmu powinniśmy dbać. Wszyscy uczestnicy wykazali się również wiedzą nt zagrożeń płynących z sięgania po środki psychoaktywne. Wykonanie poszczególnych zadań wymagało od uczestników pozytywnego nastawienia, współpracy, kreatywności.

Mamy nadzieję, że udział w „Spartakiadzie na wesoło” był dobrym doświadczeniem, które uczestnicy będą chcieli powtórzyć w swoich szkołach, zapraszając swoich rówieśników do wspólnego działania.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z powyższej imprezy.

Anna Sitek, Żaneta Trąbczyńska

Śląska Gala Wolontariatu 2017

W dniu 4 grudnia 2017r. mieliśmy zaszczyt wziąć udział w Śląskiej Gali Wolontariatu 2017, którą zorganizowało Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu. Gala odbyła się w Muzeum Śląskim w Katowicach. Do udziału w Gali zostaliśmy nominowani przez Fundację „Oczami Brata”. Klub Młodego Wolontariusza przy SP nr 7 reprezentowały wolontariuszki z klasy III b.

Anna Sitek

Zbiórka żywności na rzecz podopiecznych Fundacji „Oczami Brata”

W dniu 1.12.17r. uczestniczyliśmy w akcji charytatywnej organizowanej przez Fundację „Oczami Brata”. Była to zbiórka żywności w markecie Biedronka przy ul. Faradaya 19.

Mikołajkowy Ratownik

Rodzice, Wychowawcy i Uczniowie SP nr 7 odpowiedzieli na prośbę Stowarzyszenia Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie RESCUE TEAM o pomoc w zbiórce słodyczy oraz zabawek, które podczas akcji „Mikołajowy Ratownik” zostały wręczone dzieciom znajdującym się 6 grudnia 2017r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Dzięki wspaniałym darom od rodziców uczniów klas: VIa (w ogromnej ilości!), Va, VIIb, IIa, IVb, i IVa dzieci spędzające ten magiczny dzień na oddziałach szpitala choć przez chwilę mogły zapomnieć o swoich troskach.

Za włączenie się do akcji serdecznie dziękuję

Anna Sitek – opiekun Klubu Młodego Wolontariusza

Święty Mikołaj z Polakami na Wileńszczyźnie

zbiórka w SP nr 7 w Częstochowie

Towarzystwo Patriotyczne „KRESY” w Częstochowie oraz Urząd Miasta Częstochowy – Wydział Edukacji w grudniu 2017r. po raz kolejny zorganizowali akcję charytatywną dla Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Akcja objęła swoim zasięgiem mieszkańców gminy Jaszuny, Kowalczuki, Mickuny i parafię polską w Nowej Wilejce oraz polskie szkoły w Mickunach, Egliszkach, Kowalczukach, Ławryszkach i Pakienie.

Dzięki darowi serca rodziców uczniów klasy: VIa, IVa, IIId, VIIa, IIe, IVb, IId, IIa, VIIb, IIIb, Va zebraliśmy 777,21 zł, za co przygotowanych zostało trzynaście jednakowych paczek ze słodyczami i grami.

Za zaangażowanie w powyższą akcję bardzo serdecznie dziękuję
– Anna Sitek,
opiekun Klubu Młodego Wolontariusza

Pomagamy podopiecznym Fundacji „Promień Nadziei”

            W dniu 24 listopada w markecie SIMPLY po raz kolejny w tym roku zbieraliśmy datki na rzecz dzieci pozostających pod opieką fundacji.

Anna Sitek, opiekun Klubu Młodego Wolontariusza

Dzień Życzliwości i Pozdrowień w i z SP 7

Uśmiech to bodaj najkrótsza droga
do drugiego człowieka.
Henry Saka

Jak co roku „Siódemka” włączyła się w obchody tego wyjątkowego Dnia. Staraliśmy się obdarowywać innych uśmiechem, serdecznością, uprzejmością.
Wolontariusze byli głównymi organizatorami obchodów tegoż święta.
Co takiego robiliśmy?
Wolontariusze zorganizowali podczas przerw zabawy integracyjne dla wszystkich uczniów, przygotowali i wręczali pozdrowienia uczniom, nauczycielom, pozostałym pracownikom szkoły, wzięli udział w dzielnicowym happeningu „Uśmiech – podaj dalej!”, przekazując mieszkańcom Rakowa pozdrowienia.
Zależało nam, aby ten dzień, choć na chwilę, przemienił się dzięki kolorowym barwom życzliwości.
Wszystkim, którzy włączyli się do wspólnego świętowania, odwzajemnili uśmiech i serdeczność, dziękujemy i życzymy radości, optymizmu i życzliwości przez cały rok!

Członkowie Klubu Młodego Wolontariusza

Dar serca

W dniu 14.11.17r. wolontariusze zawieźli dary od rodziców i uczniów SP nr 7 dla małych pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego mieszczącego się przy ul. Michałowskiego prowadzonego przez Stowarzyszenie „Z ufnością w Trzecie Tysiąclecie”. Włączyli się w zajęcia popołudniowe dla maluszków, towarzysząc im w zabawie i rehabilitacji. Wolontariusze dzięki swojej otwartości, zaangażowaniu, wrażliwości bardzo szybko odnaleźli się w tym wyjątkowym miejscu bawiąc się z wyjątkowymi dziećmi.I za to – jak zawsze – bardzo dziękuję!

Anna Sitek – opiekun Klubu Młodego Wolontariusza

Pomagamy podopiecznym Fundacji „Promień Nadziei”

W dniu 10 listopada w markecie SIMPLY zbieraliśmy datki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci z niepełnosprawnościami pozostającymi pod opieką fundacji.                                     

Anna Sitek, opiekun Klubu Młodego Wolontariusza

 Zostaliśmy wyróżnieni

Fundacja Oczami Brata wraz z Wydziałem Polityki Społecznej UM Częstochowy zaprosiła nas na konferencję pt. „Wolontariat, to jest to!”, która odbyła się 9 listopada 2017r. w sali sesyjnej Urzędu Miasta. Podczas konferencji dokonano podsumowania działań realizowanych w ramach projektu „Akademia Wolontariatu”.

            Klub Młodego Wolontariusza otrzymał wyróżnienie za szczególne zaangażowanie w działania w ramach wyżej wymienionego projektu!!!

Pomagamy i uczymy się

W październiku 2017r. uczniowie klas III gimnazjum wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych na terenie Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Michałowskiego 30, prowadzonego przez Stowarzyszenie Pielęgniarsko-Opiekuńcze „Z ufnością w Trzecie Tysiąclecie”. Uczniowie mieli okazję poznać wychowanków, czyli chore noworodki, niemowlaki, kilkuletnie dzieci, którym placówka zapewnia całodobową opiekę, diagnozę lekarską, rozpoczyna leczenie i rehabilitację oraz podejmuje działania na rzecz ich adopcji, a jednocześnie dowiedzieli się nt. przyczyn FAS, jak zachowania ryzykowne podejmowane przez nas wpływają na życie innych.

W ramach Kampanii Białych Serc rodzice i uczniowie klas: IVb, Va, VIa, IIc, IId, IIe, IIIa, IIIb, IIIc, IIId, IIIe, VIIb wzięli udział w akcji charytatywnej na rzecz dzieci przebywających w ośrodku, czyli w zbiórce kosmetyków i środków czystości. Za każde mydełko, oliwkę, chusteczki nawilżające, płyn do kąpieli, pampersy, kaszki, zupki itd. bardzo, bardzo dziękujemy!

W dniu 29 października dwudziestu wolontariuszy z Siódemki wzięło udział w akcji charytatywnej na rzecz Stowarzyszenia zbierając datki, pomagając klientom M-1 w pakowaniu zakupów.

Za włączenie się do akcji serdecznie dziękuję  – Anna Sitek, opiekun Klubu Młodego Wolontariusza

Inauguracja Kampanii Pola Nadziei

          Dzięki zakupowi przez społeczność szkolną „Siódemki” cebulek żonkili, włączyliśmy się w kampanię Pola Nadziei. Zebrane fundusze przekazane zostały na rzecz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, a w dniu 25 października wolontariusze zasadzili cebulki żonkili na rabacie przed szkołą, z nadzieją, że wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami zachwycą nas swoim pięknem, przypominając o idei kampanii – pomocy osobom cierpiącym i chorym.

Anna Sitek, opiekun Klubu Młodego Wolontariusza

Spotkanie Wojewody i Kuratora Oświaty z wolontariuszkami

W dniu 24 października 2017 r. w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyło się Spotkanie Wojewody Śląskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty z laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Ministra Edukacji Narodowej WOLONTARIUSZ ROKU. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 21 czerwca 2017 r.

W tej wyjątkowo miłej uroczystości uczestniczyła pani dyrektor J. Ziółkowska-Nowak, opiekun Klubu Młodego Wolontariusza pani A. Sitek oraz nasze absolwentki: Weronika Piotrowska, Kamila Mucha, Julia Rutkowska, Aleksandra Jasińska, Klaudia Caban i uczennice klasy III b: Oliwia Radecka, Julia Dawidowicz, Julia Markiewicz, Agnieszka Koryńska. Uczennice reprezentowały Klub Młodego Wolontariusza działający przy naszej szkole

Wszystkim wolontariuszom życzymy, aby nadal dzielili się swoją wrażliwością, odwagą, życzliwością, dobrem, by nadal z potrzeby serca, z entuzjazmem podejmowali działania na rzecz drugiego człowieka

Wspólnie się bawimy

Czego oczekujemy od siebie bez względu na to, co możemy i jakie mamy problemy? Kontaktu z drugą osobą. Wolontariusze wiedzą o tym bardzo dobrze. Dlatego w dniu 18 października odpowiedzieli na zaproszenie Fundacji „Oczami brata” i wraz z osobami z niepełnosprawnościami wzięli udział w koncercie zespołu November project.

Super zabawa w rytm świetnej muzyki!
Wszystkim dedykujemy słowa jednego z utworów:
„Zawsze patrzeć tylko tam, gdzie nadziei kryje się choćby gram,
kiedy ducha pogoda za ponurą kryje się chmurą.
Zawsze widzieć tylko to, to co dobre, choć kusi zło,
Nawet, jeśli robi tak mało kto, ty to rób na procent sto!”

Anna Sitek, opiekun Klubu Młodego Wolontariusza

Gra miejska „Droga do samodzielności”

        Wolontariusze z „Siódemki” znaleźli się w nowej roli. W dniu 8 września byli współorganizatorami gry miejskiej dla osób z niepełnosprawnościami. Pomysłodawcą przedsięwzięcia była Fundacja „Oczami brata”. Gra miejska w dzielnicy Stare Miasto odbyła się w ramach projektu pn. „(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie”.

Wolontariusze znaleźli się w nowej roli, ale po staremu byli zorganizowani, odpowiedzialni, uśmiechnięci i gotowi do pomocy 🙂

Zachęcamy do obejrzenia filmiku z powyższej imprezy bit.ly/gmnak

Anna Sitek, opiekun Klubu Młodego Wolontariusza

Pomagamy podopiecznym Fundacji „Promień Nadziei”

            W dniu 8 września rozpoczęliśmy działalność Klubu Młodego Wolontariusza od współpracy z Fundacją „Promień Nadziei”. W markecie SIMPLY zbieraliśmy datki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci z niepełnosprawnościami pozostającymi pod opieką fundacji.

Anna Sitek, opiekun Klubu Młodego Wolontariusza

Komentarze są wyłączone.