2018/2019

serca

      KLUB MŁODEGO WOLONTARIUSZA

   Ludzie, to anioły z jednym  skrzydłem, dlatego, aby się wznieść musimy   trzymać się  razem.

Maria Konopnicka

Rok szkolny 2018-19 to kolejny rok działalności Klubu Młodego Wolontariusza. 
Do Klubu zgłaszają się uczniowie, którzy mają otwarte serca i chcą pomagać innym.
Opiekunem Klubu jest pani Anna Sitek, pedagog szkolny.

ZAPRASZAMY UCZNIÓW I RODZICÓW DO WSPÓŁPRACY!

Idea wolontariatu jest jedną z najpiękniejszych,
jakimi może kierować się człowiek w spotkaniu z innymi.
W roku szkolnym 2017/18 członkowie Klubu Młodego Wolontariusza w SP 7
dobrowolnie, z potrzeby serca włączali się w dziesiątki akcji
i przedsięwzięć, za co im serdecznie dziękuję!

                                                                                                                                      Anna Sitek, opiekun KMW

ROK SZKOLNY 2018/19


27 Finał
WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
w SP 7

Wszystkim uczniom, rodzicom, dyrekcji, nauczycielom
oraz pozostałym pracownikom szkoły
serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji na rzecz WOŚP.
Bardzo dziękujemy
za przepyszne ciasta, udział w aukcji gadżetów z logo WOŚP, datki do puszki i… wspólną zabawę podczas przerw!!!
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji

Członkowie Klubu Młodego Wolontariusza oraz SU

Od środy do piątku (9 – 11.01.19 r.) było to, jak co roku, nie tylko zbieranie datków, ale i wspólna, kreatywna zabawa. Obdarzaliśmy się uśmiechem i życzliwością. Jak widać w fotorelacji potrafimy być razem, bawić i cieszyć się, dać przestrzeń dla tych, którzy chcą i wspierają WOPŚ oraz dla tych, którzy nie mają takiej potrzeby. Niestety, niedzielny Finał WOŚP (13.01.19 r.) oraz kolejne dni przyniosły inne emocje – pogrążyliśmy się w smutku i żałobie po zabójstwie śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.


Zimowe nastroje w BETEL

W dniu 18 grudnia 2018 r. wolontariusze zawitali do Ośrodka Dziennego Pobytu dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Wiersze i kolędy w wykonaniu wolontariuszy wprowadziły wszystkich w ten wyjątkowy, świąteczny czas. A wspólne rozwiązywanie zimowych zagadek, warsztaty plastyczne poprowadzone przez uczniów oraz uśmiech i życzliwość, to sposób na mile spędzony czas.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Tolerancja dla niepełnosprawności”.
Uczniom, za ich zaangażowanie i jak zawsze wielkie serce – bardzo dziękuję!

Fotorelacja z wydarzenia

   Anna Sitek – opiekun Klubu Młodego Wolontariusza


Świąteczna zbiórka żywności

1 grudnia 2018 r.

Jak co roku, w okresie przedświątecznym, wzięliśmy udział w akcji charytatywnej „Świąteczna zbiórka żywności” organizowanej przez Bank Żywności. Dary klientów marketu LIDL przy ul. Ambulatoryjnej trafią do podopiecznych Fundacji „Oczami Brata”.

Anna Sitek – opiekun KMW


Pomagamy podopiecznym Fundacji „Promień Nadziei”

W dniu 30 listopada 2018 r. w markecie Auchan przy ul. Focha zbieraliśmy datki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci z niepełnosprawnościami pozostającymi pod opieką fundacji.

Anna Sitek, Barbara Ulewicz


21 listopada – Światowy Dzień Życzliwości

Idea świętowania dnia życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków – jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem –ustanowiono World Hello Day. Na świętowanie wyznaczono 21 listopada. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław.

Celem akcji jest promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach. Aby włączyć się w obchody święta wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. To apel przeciwko smutnej i szarej rzeczywistości. Mamy na to wpływ, możemy to zmienić!

W tym roku hasłem wiodącym wydarzenia jest „Życzliwość podaj dalej!”. To słowa zachęty do dzielenia się życzliwością, do wzajemnego okazywania jej i niesienia pomocy
w przekonaniu, że dobro wraca. Obdarowując zwiększamy prawdopodobieństwo bycia obdarowanym!

W naszej szkole Dzień Życzliwości obchodzimy po raz ósmy. W tym roku świętowaliśmy poprzez kolorowanie Łąki Życzliwości i ŻYCZliwych serduszek. Nie zabrakło tańców integracyjnych (uczniowie klas I zachęcili do wspólnej zabawy uczniów klasy IV b) i zabaw animacyjnych (magiczna moc kolorowej chusty i tym razem zadziałała). Każda klasa przygotowała jedną literkę do hasła: Dzień Życzliwości (kreatywność uczniów „Siódemki” nie zna granic!). Większość klas wzięła udział w konkursie „Życzliwość – podaj dalej!” na najsympatyczniejsze życzliwe hasło. A każdy, kto włączył się do wspólnej zabawy został obdarowany cukierkiem i losował zakładkę do książki z miłymi słowami 🙂

Obchody zakończyliśmy happeningiem w dzielnicy Raków dzieląc się uśmiechem i uprzejmością z mieszkańcami naszej dzielnicy.

Życzliwość podaj dalej!

Zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/1KphX0gRs6YX9I18I6czu2JJdLQcOcery?usp=sharing


Tolerancja dla niepełnosprawności

W dniu 16 listopada 2018 r. byliśmy uczestnikami zajęć w Szkole Nr 23 im. Janusza  Korczaka przy ul. Legionów w Częstochowie. Na początku spotkaliśmy się z panią psycholog, która opowiedziała nam o uczniach szkoły specjalnej. Są nimi m.in. autystycy. Informacje, jakie nam przekazała, pozwoliły na zrozumienie, na czym polega „specjalność” w odbiorze świata przez ludzi ze spektrum autyzmu. Następnie, wspólnie z uczniami SP 23, uczestniczyliśmy w zajęciach nt. „Co to jest piramida zdrowia?”.

Okazało się, że praca w grupach, możliwość współpracy, pomocy i towarzyszenia w radzeniu sobie z zadaniami, przyniosła świetny efekt.

Anna Sitek – opiekun KMW


Tolerancja dla niepełnosprawności

Spotkanie z panią Hanną Pasterny, podróżniczką, autorką książek podróżniczych
14 listopada 2018 r.

Spotkanie z panią Hanną Pasterny, to kolejna odsłona oswajania świata ludzi z niepełnosprawnościami. Pani Hanna jest osobą niewidomą od urodzenia., której pasją jest podróżowanie. Swoje przygody, odbiór świata bez możliwości widzenia (według różnych badań, wzrok dostarcza 80–92% informacji o otoczeniu) opisuje w książkach., których jest autorką.

Podczas spotkania to, co widzieliśmy, usłyszeliśmy, poczuliśmy to energia, ciekawość świata, poczucie humoru tej wyjątkowej osoby. Dopiero potem zrodziła się refleksja – pani Hanna jest niewidoma. Podróżniczka, logoterapeutka w jednej osobie, wielokrotnie podkreślała znaczenie w Jej życiu ludzi, którzy widzą, począwszy od przygodnych znajomych na ulicy, lotnisku po przyjaciół.

Dla nas było to kolejne doświadczenie, które przybliżało tajemnice ludzi z niepełnosprawnością.

Spotkanie odbyło się w wyjątkowym miejscu – w klubokawiarni Alternatywa 21 przy ul. Mielczarskiego, prowadzonej przez ludzi z niepełnosprawnościami.

Anna Sitek – opiekun KMW

 


Szanowni Rodzice i Uczniowie!

Bardzo serdecznie dziękujemy za dary i wsparcie:

  • Akcji charytatywnej dla Polaków mieszkających na Kresach, która polegała na zbiórce artykułów żywnościowych, słodyczy oraz artykułów szkolnych, które będą przekazane polskim dzieciom na Litwie, Białorusi i Ukrainie.
  • Akcji charytatywnej „Zupka dla malucha” na rzecz dzieci przebywających w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym przy ul. Michałowskiego 30, prowadzonym przez Stowarzyszenie Pielęgniarsko-Opiekuńcze „Z ufnością w Trzecie Tysiąclecie”, polegająca na zbiórce zupek, deserków, kaszek oraz kosmetyków dla dzieci do lat trzech.
  • Akcji charytatywnej ph. „Mikołajowy Ratownik” na rzecz małych pacjentów częstochowskich szpitali, której organizatorem jest Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie RESCUE TEAM
  • Akcji charytatywnej na rzecz częstochowskiego Hospicjum przy ul. Krakowskiej, polegającym na zakupie cebulek żonkili, ołówków i długopisów z napisem „Pola Nadziei”. Zakupione przez Państwa cebulki żonkili 15 listopada zostały wsadzone przez wolontariuszy na naszym Polu Nadziei, czyli na rabacie przed głównym wejściem szkoły.

Raz jeszcze wszystkim darczyńcom z całego serca dziękujemy!

Dyrekcja i Nauczyciele
oraz Członkowie Klubu Młodego Wolontariusza


Tolerancja dla niepełnosprawności

W dniu 29 października 2018 r. uczennice działające w Klubie Młodego Wolontariusza wzięły udział w warsztatach plastycznych dla osób  z niepełnosprawnościami w Zespole Szkół przy ul Krótkiej. Służyły swoją pomocą młodzieży i dorosłym z niepełnosprawnościami, z różnych ośrodków i szkół, przy tworzeniu prac plastycznych nt. 100 lat Niepodległej oraz Cudowny ptak.
Jak zawsze wykazały się kreatywnością, zaangażowaniem, ale przede wszystkim wielkim taktem i umiejętnością wspierania 🙂
Jednocześnie miały okazję zobaczyć przepiękne prace w ramach XIX Wystawy Piękna.

Anna Sitek – opiekun KMW


Pomagamy podopiecznym Fundacji „Promień Nadziei”

W dniu 12 października w markecie SIMPLY zbieraliśmy datki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci z niepełnosprawnościami pozostającymi pod opieką fundacji.

Anna Sitek, Barbara Ulewicz


Czytaj 🙂

Rok szkolny 2018/19 rozpoczęliśmy od udziału w nowej dla nas formie wolontariatu – w wolontariacie kulturalnym.
Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj” (ósma edycja) rozpoczął się 24 września 2018 r. od flash mobu „Słowa malowane”, w którym, jako wolontariusze, wzięliśmy udział. Na „Bieganie” malowaliśmy na dłoniach przechodniów literki, rozdawaliśmy zakładki do książek, foldery z programem festiwalu po to, by wspólnie zamanifestować radość, jaką daje czytanie.

http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/51,48725,23963143.html?i=10


Komentarze są wyłączone.