O BIBLIOTECE

Do korzystania z naszych zbiorów zapraszamy: uczniów i ich rodziców nauczycieli pracowników szkoły

Szczegółowe zasady korzystania ze zbiorów i usług biblioteki określa regulamin biblioteki

GODZINY UDOSTĘPNIANIA ZBIORÓW:
WYPOŻYCZALNIA oraz CZYTELNIA i CENTRUM MULTIMEDIALNE
poniedziałek 10.30-15.30
wtorek 08.45-12.45
środa 8.45-16.00
czwartek 08.45-14.45
piątek 08.45-12.45

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Miło nam poinformować, iż Szkoła Podstawowa nr 7 im. K. I. Gałczyńskiego w Częstochowie bierze udział

w NARODOWYM PROGRAMIE ROZWOJU CZYTELNICTWA.

Zakwalifikowaliśmy się do otrzymania dotacji na zakup książkowych nowości wydawniczych dla uczniów naszej szkoły za kwotę 15000 zł.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” to wieloletni program rządowy (2016 – 2020)  wspierający rozwój czytelnictwa w Polsce.

„Zgodnie z § 11 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” wojewoda śląski podjął decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego organom prowadzącym szkoły lub biblioteki pedagogiczne” – to informacja o rozstrzygnięciu naboru wniosków edycji 2018/ 2019 na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Wniosek naszej Szkoły znalazł się w gronie 250 wniosków dofinansowanych w ramach programu.
Wspólnie tworzymy listę nowości książkowych, które zakupione zostaną do biblioteki szkolnej, propozycję tytułów książek uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mogą zgłaszać bezpośrednio do biblioteki szkolnej lub wykorzystując poniższy formularz.

FORMULARZ

Informacje nt. programu na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej:
Akty prawne wprowadzające program
Pytania i odpowiedzi – MEN

UROCZYSTE PASOWANIE UCZNIÓW KLASY 1A I 1B

Dnia 24 maja 2019 r. odbyło się uroczyste pasowania uczniów klasy I a i I b na czytelnika biblioteki szkolnej. Wszyscy uczniowie w odświętnych, eleganckich strojach przybyli wraz z wychowawcami: p. Małgorzatą Paruzel i p. Katarzyną Knop do biblioteki szkolnej.
Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli inscenizację utworu „Rzepka” Juliana Tuwima – wykonaną przez uczniów klasy III a w składzie: Eryk Wybraniec, Dawid Ściebura, Sandra Olejniczak, Agata Chaładus, Patrycja Dudek, Martyna Cupiał, Julia Mrożek, Katarzyna Kloczkowska, Emilia Podsiedlik, Nikola Borkowska, Natalia Mróz oraz uczniów klasy III b: Jakub Mitzel, Joanna Stępień, pad opieką pani Kamili Wieczorek i Małgorzaty Antosiewicz.
Następnie uczniowie klasy Ia i I b odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.
Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Pani dyrektor Joanna Ziółkowska – Nowak ogromną zakładką dokonała pasowania każdego z uczniów na czytelnika.
Każdy uczeń – już  jako pełnoprawny czytelnik biblioteki szkolnej – otrzymał pamiątkowy dyplom, który będzie przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.
Nasi nowi czytelnicy otrzymali ręcznie robione zakładki do książki, wykonane przez starszych kolegów – uczniów klasy III b i drobne upominki.
Podczas uroczystości mali czytelnicy zaśpiewali przygotowaną przez siebie piosenkę i wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej księgozbiorem, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Miesiąc Bibliotek Szkolnych za nami. Uczniowie naszej szkoły, którzy odwiedzili bibliotekę mogli zapoznać się z nowościami książkowymi, wziąć udział w akcji bookcrossing-uwolnij książkę, dzięki której każdy mógł wymienić się ciekawymi pozycjami książkowymi, a także napisać życzenia dla biblioteki na specjalnej tablicy.

INTERNETOWE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

W bibliotece szkolnej funkcjonuje Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej
współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Centrum znajduje się w czytelni szkolnej. Korzystać można codziennie (w dniach zajęć dydaktycznych) w godzinach pracy biblioteki
Zapraszamy do bezpłatnego korzystania z:
– Internetu,
– edukacyjnych programów multimedialnych,

Regulamin korzystania z Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej

NOWOCZESNA BIBLIOTEKA SZKOLNA

Katalog Online Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 7 w Częstochowie

Wyszukiwanie zbiorów Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 7 w Częstochowie jest możliwe z każdego komputera z dostępem do Internetu, czy urządzenia mobilnego. Każdy uczeń, nauczyciel oraz pracownik naszej szkoły może zapoznać się bezpośrednio przez Internet z księgozbiorem naszej biblioteki.