Czas na posumowanie działań w ramach projektu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa” oraz Dnia Bezpiecznego Internetu!

Rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy lapbook nt. „Jak reagować na cyberprzemoc?”

https://www.saferinternet.pl/foto//DBI_2020/450x259.jpgLapbooki opracowane przez uczniów klas V i VI dotyczyły problematyki nierozerwalnie związanej z relacjami między ludźmi i ich umiejętnością korzystania z urządzeń teleinformatycznych. Teczki tematyczne zawierały odpowiedzi na pytania: czym jest cyberprzemoc, jakie są jej przyczyny i skutki, jakie są zasady bezpiecznego korzystania z internetu, jakie są prawa i obowiązki internautów, gdzie szukać pomocy, jakie są zasady reagowania w sytuacji cyberprzemocy, jakie są skutki „nadmiaru” komputera. Lapbooki zachwyciły atrakcyjnością przekazu: quizami, krzyżówkami, puzzlami, uzupełniankami, historyjkami… oraz estetyką wykonania.A oto zwycięscy:

I miejsce zajęli:
Emilia Wójcik, ucz. kl. V c, Jan Kapral, Igor Mszyca, Kacper Peryga, ucz. kl. VI a, Jakub  Loręcki i Bartosz Morawiec, ucz. kl. VI  a
II miejsce zajęli:
Alicja Fołtarz, ucz. kl. VI b, Jakub Woźniak i Bartłomiej Wysocki, ucz. kl. VI a
III miejsce zajęli:
Kaja Dudkowska, Martyna Koza, ucz. kl. V c, Daria Łukaszewska, ucz. kl. V c, Kalina Kłak, ucz. kl. VI b, Martyna Cendrowska, Julia Trąbczyńska, ucz. kl. VI b

Rozstrzygnięcie Międzyklasowego konkursu wiedzy o ochronie danych osobowych i bezpiecznym korzystaniu z internetu
Znalezione obrazy dla zapytania twoje dane twoja sprawa 2019W powyższym konkursie wzięli udział uczniowie klas IV – VIII. Dzięki wykorzystaniu aplikacji Kahoot test miał interaktywny charakter. Najlepsze wyniki osiągnęli:
I miejsce:
Oskar Wrzalik, ucz. kl. V a
II miejsce:
Weronika Wójtowicz, ucz. kl. V c,   Franciszek Mituła, ucz. kl. VII a
III miejsce:
Jagoda Koźlik, ucz. kl. VI b,   Michał Andrzejczak, ucz. kl. V b

Warsztaty w klasach I –VIII nt. „Wartości i zasady w sieci: Rozsądek, Odwaga, Siła (Asertywność), Uważność, Życzliwość”
Znalezione obrazy dla zapytania: rozsądek siła uważnośćZajęcia warsztatowe prowadzili wychowawcy klas. Przedstawili oni zasady zachowania w sieci, opracowane przez specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem w internecie (w ramach projektu „Asy Internetu”). Każda klasa losowała hasło, do którego układała krzyżówkę tematycznie związaną ze światem wirtualnym. Krzyżówki prezentowane były na szkolnych korytarzach. Zachwyciły estetyką i pomysłowością wykonania, zasobem wykorzystanych pojęć.

W dzisiejszych czasach internet przenika wszystkie sfery życia. Ułatwia zdobywanie wiedzy, inspiruje kreatywność i tworzy nowe możliwości rozwoju. Przestrzeń cyfrowa wyznacza nowy obszar kontaktów z innymi osobami.

Mamy nadzieję, że zaangażowanie w powyższe działania skłoni nas wszystkich do refleksji. Świat wirtualny tworzę Ja, Ty, My. Ode mnie, od Ciebie, od Nas zależy, czy będzie wolny od zagrożeń!

Tej problematyce poświęcone było szkolenie dla klas V – VIII przeprowadzone przez sierżanta sztabowego pana Kamila Sowińskiego oraz młodszego aspiranta pana Daniela Zycha.

Zainaugurowało ono udział naszej szkoły w kampanii profilaktycznej „Pozytywnie zakręceni w cyberprzestrzeni”.