17 maja 2019 roku w SP 39 im. M. Konopnickiej w Częstochowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Interdyscyplinarny „Europejscy przyjaciele sierotki Marysi” Konkurs był przeprowadzony w formie turnieju trzyosobowych drużyn.
Naszą szkołę reprezentowały – przygotowane przez p. Małgorzatę Antosiewicz – uczennice klasy Vb – drużyna w składzie:

• Amelia Deska
  • Alicja Fołtarz
  • Maja Wieloch

Uczestników obowiązywała znajomość treści książek:

√  Polska – M. Konopnicka „Mendel Gdański”

√  Wielka Brytania – J. R. R. Tolkien „Hobbit czyli tam i z powrotem”(przekład M. Skibniewska, wydaw. „Iskry”)

√  Włochy – E. de Amicis „Od Apeninów do Andów” (zbiór „Serce. Opowiadania miesięczne”, wydaw. „Nasza Księgarnia”)

√  Niemcy – M. Ende „Momo czyli osobliwa historia o złodziejach czasu i o dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas”

√  Dania – J. Ch. Andersen „Słowik”, „Nowe szaty cesarza”(zbiór „Baśnie”, przekład S. Beylin i S. Sawicki, „ Nasza Księgarnia”)

oraz znajomość najważniejszych informacji dotyczących Unii Europejskiej i państw europejskich (m.in.: położenie, warunki naturalne, flaga, stolica, słynne dzieła sztuki, charakterystyczne zabytki, sławne osoby).
Dziewczyny wykazały się doskonałą znajomością szczegółów z treści książek i zajęły II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Interdyscyplinarnym „Europejscy przyjaciele sierotki Marysi”

Gratulujemy!                                                                                                                                                                                              opiekun p. M. Antosiewicz