NIE CHCIEJCIE OJCZYZNY, KTÓRA WAS NIC NIE KOSZTUJE

4 listopada 2018 r. – reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w głównych uroczystościach  jubileuszowych 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbyły się na Jasnej Górze. To właśnie 4 listopada w 1918 r. Jasna Góra jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stało się „skrawkiem” wolnej Polski. Uroczystości stanowiły podsumowanie projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. Centralnym punktem uroczystości była Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Po Mszy św. została poświęcona pamiątkowa tablica poświęcona „Kpt. Arturowi Wiśniewskiemu, pod którego komendą polskie wojsko przejęło klasztor z rąk zaborców 4 XI 1918 r. Na setne urodziny Niepodległej młodzież w pochodzie alejami N.M.P. krokiem poloneza przyniosła na Jasną Górę 100-metrową flagę,. Flaga została przekazana Ojcom Paulinom i żołnierzom z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, którzy zawiesili ją na wieży jasnogórskiej. W czasie pikniku na błoniach jasnogórskich odegrane zostało przedstawienie rekonstrukcji wydarzeń z 4 listopada 1918 r.  Zapłonął też „ogień wolności”, zgromadzeni śpiewali patriotyczne pieśni.