Nasze maciejówki.

W październiku 2018 r. w ramach realizacji projektu „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, uczniowie naszej szkoły z pomocą  pani Emilii Sobolewskiej ozdabiali czapki – maciejówki.
Maciejówka to męska czapka z okrągłym denkiem wykonana z sukna. Nad sztywnym daszkiem znajdował się pasek lub sznur, noszona  w okresie I wojny światowej i powojennym przez członków organizacji strzeleckich i żołnierzy Legionów Polskich. Maciejówkę nosił Józef Piłsudski, w tym nakryciu głowy został sportretowany m.in. przez Wojciecha Kossaka (Piłsudski na kasztance, 1928).
W 1916 roku była ona symbolem buntu antyaustriackiego. Na znak solidarności z I Brygadą Legionów żołnierze z pozostałych brygad zrywali austriackie oznaki stopni i odrzucali rogatywki, zastępując je maciejówkami. Była symbolem walki o niepodległość Polski.
Powołana w grudniu 1918 roku Komisja Ubiorcza opracowywała projektu jednolitego polskiego munduru wojskowego. W jej gestii było też określenie przyszłego nakrycia głowy żołnierza polskiego, którym stała się maciejówka.
Uczniowie naszej szkoły we własnoręcznie ozdobionych maciejówkach przejdą 4 listopada 2018 r. z placu Biegańskiego na błonia jasnogórskie i tym samym oddadzą hołd przodkom poległym w obronie niepodległości.