EPISTEME – pierwsze spotkanie

„EPISTEME” jest terminem filozoficznym wywodzącym się ze starożytnej Grecji i oznacza wiedzę, naukę lub zrozumienie. Jest również akronimem od angielskiej nazwy projektu „European Partnership in STEM Education” realizowanego przez szkołę Podstawową nr 7 w Częstochowie wspólnie ze szkołami z Bułgarii, Łotwy i Estonii. Celem międzynarodowej współpracy szkół jest podnoszenie jakości kształcenia w obszarze nauk ścisłych.  Praca nad projektem zaplanowana jest na okres dwóch lat. W dniach 15-17 października 2018 r. częstochowska szkoła, koordynator projektu, była gospodarzem pierwszego spotkania w ramach „wymiany doświadczeń i wspólnej nauki nauczycieli”. Spotkanie rozpoczęło się miłym akcentem, gdyż pierwszego dnia spotkania zaproszeni pedagodzy mieli okazję uczestniczyć w akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas wizyty w Polsce partnerzy dokonali prezentacji swoich szkół, zostały omówione zagadnienia dotyczące projektu oraz plany kolejnych spotkań. Nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu oraz warsztatach budowania i integracji zespołu przeprowadzonych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej przez Pana dr. hab. inż. Przemysława Postawę. Konsultantki Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, Pani Aleksandra Krawczyk oraz Pani Agnieszka Perczak przeprowadziły prelekcję na temat nauczania metodą projektu oraz moderowały międzynarodową debatę dotyczącą nauczania przedmiotów STEM w szkołach europejskich.
Integracji sprzyjały również: wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, a także wspólna kolacja. Mieliśmy okazję do wymiany doświadczeń i porównania systemów edukacji w poszczególnych krajach. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie w Bułgarii, które odbędzie się już w listopadzie z udziałem uczniów.