Dzień Przyjaciela w SP 7

28 maja 2018 r. w „Siódemce” był wyjątkowym dniem – Dniem Przyjaciela. W tym dniu przyświecały nam słowa I. Krasickiego „Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela.”
Zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich klas do konkursu pn. „Wokół przyjaźni”. W jednej drużynie znaleźli się uczniowie klas IV, V, VI, VII oraz II i III gimnazjalnej. Każda drużyna zaproszona została do udziału w konkurencjach, których nie udałoby się wykonać bez współpracy, życzliwości i… poczucia humoru. Wyjątkowość konkursu polegała nie tylko na współdziałaniu uczniów w różnym wieku i z różnych klas, ale również na tym, że za sprawny przebieg konkursu odpowiadali uczniowie. Poradzenie sobie z gąsienicą, przeplataniem sznurka, układaniem zwierząt z kolorowej chusty, układaniem krzyżówki ze swoich imion, poszukiwaniem skojarzeń z wyrazem „przyjaźń”, układaniem puzzli z sentencjami odnoszącymi się do przyjaźni, zrobieniem wywiadu z koleżanką/kolegą w czasie obrysowywania jej/jego konturu okazało się bardziej świetną zabawą niż rywalizacją, a stres przed niewiadomym szybko zamienił się w czas przeżywania  pozytywnych emocji!

„Przyjaciel wie, co to śmiech do łez
I zawsze jest, gdy potrzebny jest.
I choćbyś miał całe złoto gwiazd,
Bez niego dni w końcu stracą blask.”

To słowa piosenki, którą przepięknie zaśpiewała uczennica klasy IV b, rozpoczynając spotkanie całej społeczności szkolnej z okazji Dnia Przyjaciela, podczas którego dokonaliśmy podsumowania konkursów, które odbyły się w naszej szkole w ramach konkursu „Przyjazna szkoła”. Konkurs literacki „Dziękuję Ci za…”, literacko-plastyczny „Kartka urodzinowa dla kolegi”, wiedzy pn. „Znam swoje prawa i obowiązki”, konkurs „Wokół przyjaźni” (zdjęcia z przebiegu powyżej) oraz konkursy, do których nie da się przygotować, które tak naprawdę są podziękowaniem od rówieśników za to, jakim się jest i co daje się innym, czyli konkurs, który od lat organizujemy w „Siódemce” – Najsympatyczniejsza Koleżanka i Najsympatyczniejszy Kolega w r. szk. 2017/18 oraz „Mam Mega Moc – pomagam”. Wybrani przez społeczność szkolną uczniowie nie tylko znają odpowiedź na pytanie: Jakim być w relacjach z innymi, by zyskać sobie ich sympatię i uznanie, ale przede wszystkim potrafią na co dzień okazywać szacunek, życzliwość, serdeczność.
Na zakończenie uczniowie i nauczyciele w symboliczny sposób – przeplatanką – udowodnili, że mimo iż bycie razem to nie same blaski, to w ważnych chwilach możemy na siebie liczyć!

Zapraszamy do obejrzenia filmiku przygotowanego przez ucznia kl. II d gimnazjalnej

Przez cały rok szkolny podejmowaliśmy działania, których celem była integracja uczniów szkoły podstawowej z gimnazjalistami. Przykładem niech będzie jedno z ostatnich przedsięwzięć – realizacja przez uczniów klas II gimnazjalnych projektu edukacyjnego „Zawód moich marzeń?”. Gimnazjaliści opracowali i przygotowali dla swoich młodszych koleżanek i kolegów, uczniów klas IV, gry edukacyjne rozwijające wiedzę nt. świata zawodów. Gimnazjaliści zaproponowali gry poszerzające nie tylko wiedzę, ale również doskonalące umiejętność współdziałania, zaprezentowania się. Sami, w roli opiekunów i przewodników, wypadli znakomicie!