Historia pomnika Orląt Lwowskich w Częstochowie

Od 9 do 13 kwietnia 2018 r. uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z wystawą okolicznościową pt. „Historia pomnika Orląt Lwowskich w Częstochowie”. Do historii walk o Lwów przeszła bohaterska postawa jej najmłodszych uczestników – nastoletnich harcerzy, gimnazjalistów, dzieci. Zamiast zabawy i nauki wybrali walkę u boku dorosłych. Ich ofiara stała się symbolem bohaterskiej służby na rzecz ojczyzny oraz umiłowania wolności. Ci młodzi obrońcy Lwowa dzięki ofiarności częstochowian doczekali się swojego pomnika. Na wystawie można było zobaczyć zdjęcia ukazujące  kolejne etapy starań członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o upamiętnienie najmłodszych lwowian walczących o swoje ukochane miasto.

Edyta Gąszczak