Szkolny etap I Regionalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Lwowskiej i Kresowej ,,Ojczyźnie na urodziny”

W bieżącym roku przypada setna rocznica obrony Lwowa i odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to okazja do uczczenia tego wyjątkowego wydarzenia historycznego. Lwów i Kresy są nam, Polakom, szczególnie bliskie. Historyczne i kulturowe dziedzictwo tych ziem jest nierozerwalnie związane z naszą Ojczyzną i odgrywa w jej dziejach bardzo ważną rolę. 5 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się szkolny etap I Regionalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Lwowskiej i Kresowej ,,Ojczyźnie na urodziny”. Celem konkursu jest propagowanie twórczości poetów lwowskich i kresowych, ukazanie piękna poezji zrodzonej z miłości, żalu i tęsknoty, wspominanie historii i uroku Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, kultywowanie pamięci o Orlętach Lwowskich, ale nade wszystko rozwijanie wrażliwości na piękno poetyckiego języka. Wiersze prezentowane przez uczniów przypomniały obecnym o przeżyciach i emocjach ludzi mocno związanych  z rodzimą ziemią, zroszoną potem, krwią i łzami naszych przodków, z ziemią, o którą walczyli powstańcy styczniowi czy też  legioniści Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy zachwycili publiczność piękną interpretacją wierszy. Uczniowie ukazali świat piękny, romantyczny, niezwykły, a dla bardzo wielu także tragiczny. Udział w  konkursie był emocjonalnym przeżyciem dla każdego z nich. Jury w składzie: p. Renata Karoń oraz p. Beata Dąbrowska, miało naprawdę trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców.
Wyniki konkursu:
Kategoria I: dzieci do lat 13 (klasa IV – VI Szkoły Podstawowej)
I miejsce – Emilia Sanders kl. IV b
II miejsce –  Julia Trąbczyńska  kl. IV b
III miejsce – Igor Zawada kl. V a
Kategoria II: młodzież od 14 do 16 lat (klasa VII Szkoły Podstawowej oraz klasy gimnazjalne)
I miejsce – Roksana Harnys  kl. II c
II miejsce – Paweł Woźniak kl. III d
III miejsce – Agata Chaładus kl. II a
Uczniowie, którzy zdobyli I miejsce w poszczególnych kategoriach wiekowych, wezmą udział w II etapie, który odbędzie się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Edyta Gąszczak
Anna Kolczarek